Dünya devinden cazip kariyer olanakları

Mutlu Türpan ile Türk Henkel’in İK politikasını, yeni mezunlara sunulan fırsatları ve kurum içindeki kariyer olanaklarını konuştuk.

1.05.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Dünya devinden cazip kariyer olanakları
Henkel, dünya çapında 48 bin çalışanıyla çok uluslu bir dünya devi. Türk Henkel’de ise yaklaşık 1.500 kişi çalışıyor. Her yıl binlerce iş başvurusu alan Türk Henkel, cazip kariyer ola,na,klanyla özellikle yeni mezunların gözde şirketleri arasında. Ça,hşa,nla,nna hem yurtiçinde hem farklı ülkelerde kariyer imkanı sunduklarım söyleyen Türk Henkel IK Direktörü Mutlu Türpa,n, “Insa,n kayna,ğına,, IK kalitesine son derece önem veriyoruz. Her yıl 80-100 arasında yeni işe alım yapıyoruz. Çalışanlarımızı dünyanın her tarafında görev alabilecekmiş gibi öngörüyor ve yetiştiriyoruz” diyor.utlu Türpan, Türkiye’nin en çok çalışılmak istenen şirketlerinden birinin, Türk Hen-kel’in IK direktörü. Her yıl binlerce iş başvurusu aldıklarını söyleyen Türpan, bunun sırrını “etik ve ino-vatif bir şirket” olmalarına bağlıyor. “Çalışan sadakati için sadece kârlı ve başarılı bir şirket olmak yeterli değil. insanlar aynı zamanda gurur duyabilecekleri bir şirkette çalışmak ister” diyen Türpan, bunun da ancak insan haklarına ve çevreye saygı göstererek sağlanacağını söylüyor ve ekliyor: “Biz de tüm bu alanlarda azami derecede hassas davranarak kurum kültürümüzü ileriye taşıyoruz.” Henkel’in IK stratejisinde gençlerin ve yeni mezunların yeri büyük. Yaş ortalaması 36 olan şirket, her yıl 60-100 arasında yeni işe alım yapıyor. Bunların önemli kısmı ise yeni mezunlardan oluşuyor. Ayrıca gayet etkin bir stajyer politikası da var. Standart işe alımların dışında her yıl 80-100 arası stajyer kabul ettiklerini söyleyen Türk Henkel IK Direktörü Mutlu Türpan, “Bu genç arkadaşlarımızın yaklaşık yüzde 10’u stajlarının ardından bizimle daimi olarak kalıyor” diyor. Şirketin IK politikasında öne çıkan en önemli gelişim uygulaması ise “Triple 2” adlı sistem. Küresel olarak tüm dünyada uygulanan bu sistemde, potansiyeli yüksek çalışanların “iki farklı ülke, iki farklı iş birimi ve iki farklı fonksiyon”da iş deneyimi yaşamaları sağlanıyor. Kendisi de 28 yıllık bir Henkelli olan Mutlu Türpan ile Türk Henkel’in İK politikasını, yeni mezunlara sunulan fırsatları ve kurum içindeki kariyer olanaklarını konuştuk.

Henkel’in IK politikasının temellerini neler oluşturuyor?
- IK politikamızın temeli, çalışanlarımızın kalitesi ve bağlılığıyla Henkel’i dünya çapında bir şirkete dönüştürmek. Güvenilir ve proaktif bir iş ortağı olarak tanınmak için değer yaratmak ve operasyonel mükemmellik için sürekli olarak çabalıyoruz. Türk Henkel olarak insan kaynağına, IK kalitesine son derece önem veriyoruz. IK politikalarımızın, ancak etkin bir kurum kültürü sağladığımızda başarılı olacağını biliyoruz.

Yeni -mezunlara dönük IK politikanız nedir?

- İşe alımlarımızın büyük çoğunluğunu yeni mezunlar ve çok uzun tecrübeye sahip olmayanlar oluşturuyor. Aramıza yeni katılan arkadaşlarımızın daha üretken olabilmeleri, yaptıkları ve yapacakları işten zevk alabilmeleri için her türlü donanım ve altyapı desteğini ilk günden itibaren veriyoruz. Yılda iki kez olmak üzere aramıza yeni katılan çalışanlarımızın tümü HOP’a (Henkel Orientasyon Programı) katılıyor. Şirketimizin yürütme kurulu üyeleri ve yöneticilerimiz, bu toplantıda bölümlerini tanıtıyor ve yeni arkadaşlarımızla kaynaşıyorlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz