E-ticaret yeni meslekler doğurdu

Son yıllarda e-ticaret tüm dünyada hızlı bir gelişim gösteriyor. Webrazzi’nin Haziran 2012’de yaptığı bir araştırmaya göre Türkiye’deki e-ticaret sektörü 3 bin 676 kişiye istihdam sağlıyor. Bu alanda hizmet veren sektörler de artıyor.

29.03.2014 21:45:320
Paylaş Tweet Paylaş
E-ticaret yeni meslekler doğurdu

BÜYÜK VERİ ÖNEMLİ
Hizlial.com Genel Müdürü ve Yönetici Ortağı Kaan Dönmez, ABD’de yapılan bir araştırmaya göre klasik perakendenin küçüleceğini söylüyor. Ancak yok olan her pozisyon için e-ticaret tarafında üç yeni pozisyon oluşacağını belirtiyor.

Bu durumunda başta yazılım, veri merkezi ve güvenlik gibi işe özel alanlarda yeni pozisyonlar oluşacağına dikkat çeken Dönmez, “Büyük veri kavramı daha çok önem kazanacak. Veri işlemeyle ilgili analitik modeller, kampanya yönetimi ve davranışsal modellemeyle ilgili konularda bilgili ve deneyimli personel ihtiyacı doğacak” diyor.

İnternetin her çalışmanın ölçümlenebildiği, getirilerinin değerlendirilebildiği bir sektör olduğunu hatırlatan Altıncı CaddeKurucu Ortağı ve Genel Müdürü Başak İlhan, bu rakamları iyi analiz eden, dijital pazarlama kanallarını iyi yöneten dijital analistlerin popülerliğinin artacağını öngörüyor.

İlhan sözlerini şöyle sürdürüyor: “CRM, offline, online, sosyal medya, PR gibi pazarlama kanallarını müşteri beklentileriyle bütünleştiren “dahi pazarlamacılar”, internet ürünlerini bilen satın almacılar, operasyon yöneticileri, e-ticaret ihtiyaçlarına göre altyapıları planlayan iş geliştirmecilerin de yıldızı parlayacak.”

ELEMAN İHTİYACI
Markafoni İnsan Kaynakları Müdürü Seda Arkan ise sektörde akıllı telefonlarla ivme kazanan mobil uygulamalar için online pazarlama departmanına bağlı yeni pozisyonlara ihtiyaç duyulduğunu söylüyor. Arkan, “Özellikle bilgi işlem teknolojileri alanındaki eleman ihtiyacı önemli bir kalemi oluşturuyor. Online pazarlama ve lojistik birimleri de öne çıkan bazı pozisyonlar” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz