En beğendiğim girişimciler

Hepsinin ortak noktası, çevrelerinde fark yaratmaları.

1.02.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
En beğendiğim girişimciler
İçlerinden biri 10 kişiyle kurduğu işi yatak devi haline getiren bir iş kadını Diğeri İstanbul'un sokak lokantalarını gezen bir lezzet avcısı. Başka biri çocuklara daha iyi bir eğitim için mücadele eden bir eğitim gönüllüsü... Hepsinin ortak noktası, çevrelerinde fark yaratmaları. En önemlisi Türk iş dünyasının önde gelen liderlerinin beğendikleri girişimciler olmaları... Girişimcilik adeta onların DNA. 'sında var. Belki küçük sermayelerle yola çıktılar ama içlerindeki bu girişimci ruh ile var olmayı başarıyorlar. Özellikle cesaretleri ve yaratoahklarıyla önde gelen iş insanlarını etkileyen bu isimler küçük girişimciler, geleceğin önde gelen liderleri olmaya da aday

AYNUR BEKTAŞ'TAN 4 ÖRNEK
Türkiye'nin önde gelen iş insanlarından biri olan Hey Teks-til'in patronu Aynur Bektaş, aynı zamanda STK'lardaki aktif rolüyle de biliniyor. Türkiye'deki kadın girişimci sayısının artması, kadınların kendi işlerini kurabilmesi adına çok önemli projelere imza atıyor. Bu yoğun gündeminde birçok başarılı küçük ve orta ölçekli girişimciyle de tanışma imkanı buluyor.En beğendiği küçük ve orta ölçekli girişimcilere 4 örnek veriyor. Bu örneklerin hepsi kadınlar arasından. Bektaş, takdir ettiği küçük ve orta ölçekli girişimcileri şöyle anlatıyor: "Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Emine Örnek'i çok başarılı buluyorum. Kendisi Emine Örnek Okulları'nın kurucusu. Çok iyi bir eğitimci. Girişimlerini beğendiğim, etkilendiğim diğer arkadaşlarımız ise Şekerhanım Reçelleri'nin sahibi Dilek Şeker, Türkiye'nin ilk kadınlara özel spor merkezi B-fit'in kurucusu Bedriye Hülya ve BRN Ya-tak'ın sahibi Kayserili girişimci Berna Ilter." Bektaş'ın verdiği isimlerden Berna Ilter, 2006 yılında 10 kişiden oluşan bir ekiple başladıkları yatak üretimini çok kısa zamanda büyütmeyi başarmış. Bugün BRN Yatak, 20 milyon dolarlık ihracata imzaatıyor. Bektaş, bu girişimcilerin en beğendiği özelliklerini ise şöyle sıralıyor: "Hepsi çok küçük sermayelerle ve sıfırdan, kendi imkanlarıyla işlerini kurup büyütmüşler. Hepsiyle başkanı olduğum TOBB Kadın Girişimciler Kurulu vasıtasıyla bizzat tanıştım."

ÖDÜLLÜ KOBİ'LER
ARGE Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Yılmaz Argüden, KOBI düzeyinde başarılı olan birçok girişim örneği olduğunu düşünüyor. Argüden'in verdiği örnekler Ulusal Kalite Ödülleri'nde öne çıkanlar arasından. Argüden, KOBİ kategorisindeki EFQM Mükemmellik Modeli'nin kriterlerine göre iyi olan uygulamaların Beksa, Genpar Otomotiv, EBS Eczacıbaşı Banyo Küvetleri, Emar Satış Sonrası Müşteri Hizmetleri AŞ, Esan Eczacıbaşı Endüstriyel Hammaddeler, Özen Mensucat ve SKF Türk olduğunu söylüyor Argüden, bu şirketlerin iyi oldukları noktaları ise şöyle özetliyor: "Bu KOBİ'ler, farklı kategorilerdeki dikkat çeken uygulamalarıyla öne çıkıyor. Liderlik kriteri açısından özellikle başarılı uygulamaları olanlar SKF Türk, Özen Mensucat, Genpar Otomotiv, EBS Eczacıbaşı, Emar ve Beksa. Aynı şirketler 'politika ve strateji belirleme kriteri', 'çalışanlar', 'işbirlikleri ve kaynaklar yönetimi' ve 'süreçler' kriterlerinde de başarılı uygulamalar gösteriyorlar."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz