En cazip başlangıç noktası

Yeni mezunlar şu günlerde kişisel özelliklerine uygun pozisyonlara başvurmaya, şirketlerle görüşmeye çoktan başladı. Gençlerin birçoğu doğal olarak en alt kademedeki pozisyonu kabul ederek iş hayatına atılacaklar. Ancak bazı başlangıç pozisyonlarının kariyer yolu diğerlerine göre daha açık… Bu pozisyonlarda başlayanların iyi performans gösterirlerse hızla bilgi birikimlerini ve buna paralel ücretlerini artırma şansı da daha fazla. Bu noktada uzmanlar yeni mezunlara, başlangıçta ücretten ziyade kariyer yolu açık, gözde pozisyonları tercih etmelerini öneriyor.

29.09.2015 12:21:300
Paylaş Tweet Paylaş
En cazip başlangıç noktası
Sıcak yaz günlerinde üniversite diplomalarını büyük sevinçle ellerine alan gençler, vakit kaybetmeden iş arayışlarına başlıyor. Akıllarında onlarca soru… “Hangi pozisyon benim için daha uygun”, “İş dünyasının en çok alım yaptığı başlangıç pozisyonları hangileri”, “Kariyer yolu en açık, en gözde başlangıç pozisyonlarını nasıl öğrenebilirim” gibi onların yanıt aradığı kritik soruları uzmanlarına sorarak bir araştırma hazırladık… Avrupa Koçluk ve Mentorluk Konseyi Türkiye Başkanı Dr. Rıza Kadılar, bu noktada yeni mezunların başlangıç pozisyonundan ziyade, bu pozisyonun onları taşıyacağı bir sonraki aşamayı göz önünde bulundurmalarını tavsiye ediyor. Kadılar, “Mühim olan giriş pozisyonundaki performanstan çok bu pozisyonda gösterecekleri performansın ve edinecekleri tecrübenin onları istedikleri kariyere nasıl hazırlayacağı” diyerek yeni mezunlar için çok önemli bir tavsiye veriyor. Biz de üniversite diplomasıyla iş hayatının eşiğinde bekleyen gençler için en cazip başlangıç pozisyonlarını, en çok alımyapılan işleri, başlangıç ücretlerini ve ilk terfi olanaklarını inceledik.
BAŞLAMAK İÇİN EN CAZİP YER
Yeni mezunlar için her sektörde diğerlerine kıyasla çok daha cazip olan başlangıç pozisyonları da mevcut. Bilişimde yazılım mühendisi olarak başlayanlar, bankacılıkta MT’ler ve müfettiş yardımcıları hem daha iyi ücretlerle başlıyor hem de iyi performans gösterdikleri takdirde daha hızlı ilerleme kaydedebiliyorlar. Şirketler, bu tip cazip pozisyonlar için en parlak yeni mezunları seçiyor. Ardından kendilerini yetiştirebilmeleri için müşterilerle en fazla iletişim halinde olabilecekleri, ürünleri tanıyabilecekleri bu tip pozisyonlarda işe başlatıyor. Perakendede satış temsilcisi, ilaçta mümessil, lojistikte müşteri hizmetleri pozisyonları cazip başlangıç pozisyonları olarak öne çıkıyor. Pfizer Türkiye, Kafkaslar ve Orta Asya İnsan Kaynakları Direktörü Bahar Özen Şansal, başlangıç pozisyonundan sonra şirket içinde yükselmenin mümkün olduğunu söylüyor. Şansal, “Kariyer yolları kişiden kişiye farklılık gösterse de kişiler 5 yıl içinde kıdemli uzman rollerine gelebilir. Hatta kişinin performansıyla şirket ihtiyaçları örtüşürse yönetici olarak atanabilirler” diye konuşuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz