En faydalı ders

Eğitim hayatının kariyere olan etkisi hala tartışılıyor. Ancak Türkiye’nin önde gelen CEO’larının çoğu, eğitim hayatında aldıkları derslerin başarılarında kritik rol oynadığı görüşünde hemfikir... Örneğin, Hayat Kimya Grup Koordinatörü Orhan İdil, istatistik dersini bugün ürün geliştirmede kullandığını söylüyor. DuPont Türkiye Ülke Müdürü Halide Aydınlık ise finansal muhasebe dersinin finansal tablo okuyabilmesine çok faydalı olduğunu her fırsatta dile getiriyor. İşte CEO’ların ağzından eğitim hayatlarından kariyerlerine yansıyan “en faydalı dersler”…

29.09.2015 15:58:390
Paylaş Tweet Paylaş
En faydalı ders

MATEMATİĞİN GÜCÜ
Barem Research CEO'su Pervin Olgun ve Sem Plastik CEO’su Yavuz Eroğlu ise iş yaşamında matematik dersinin faydasını görenlerden. Pervin Olgun, iş hayatında her konuya, sistematik bir şekilde, bir matematik problemi çözercesine yaklaşmanın büyük yararlarını görmüş. Olgun, “Bazen, bir projede izlenecek optimum yolu lineer denklemler sistemi olarak düşünürüm. Bazen bir sorunun yanıtını olmayana ergi yoluyla bulurum, bazen de olasılıkları hesaplayarak; ama çözüme hep matematiksel bir süreci izleyerek ulaşırım. Bir problemi çözmenin keyfini yaşamak için yılmadan çeşitli yolları araştırmak alışkanlığı, işime, başarıya ulaşıncaya kadar tutkuyla çalışmak olarak yansıdı” diyor. İTÜ Elektronik ve Haberleşme Bölümü mezunu olan SEM Plastik Genel Müdürü Yavuz Eroğlu da elektronik ve matematiğin hemen hemen aynı şeyler olduğunu söylüyor. Eroğlu, “Tabletinizden, cep telefonunuza kadar tüm elektronik cihazlar matematik sistemiyle çalışıyor. Aynı zamanda her şey bir devrenin açık veya kapalı olması mantığına dayandığından, sonuç odaklı bir düşünme sistematiğine sahip oluyorsunuz. Dolayısıyla karmaşık bir durum veya problem içinde dahi sonucu unutmayıp, sonuca yönelecek yöntemleri kolay analiz etme yetiniz gelişiyor” diyor. Bir başka mühendis kökenli CEO Dinçer Sinici ODTÜ Makine Mühendisliği Bölümü’nde aldığı “Isı Transferi” dersinin çok faydasını görmüş. Nurus CEO’su Sinici, “Ders dışarıdan bakıldığında ilgili konuların ancak çok karmaşık formüllerle çözülebileceği izlenimini veriyordu. Deneyimledikçe, bazı varsayımlar sayesinde bu formüllerin basitleştirilerek çözüme ulaştırıldığını gözlemledim. İş hayatında özellikle problemler karşısında pratik çözüm üretmeme büyük katkısı oldu” diyor.
“İSTATİSTİK”LE BÜYÜME
Hayat Kimya Grup Koordinatörü Orhan İdil, iş hayatında en çok istatistik dersinden yararlandığını söylüyor. İdil, bu ders sayesinde doğru araştırma tekniklerini kullanmayı, araştırma sonuçlarını yorumlamayı, gerçek neden-sonuç ilişkilerini belirlemeyi, isabetli tahminler yapmayı ve optimal kararları almayı öğrenmiş; “Hayat Kimya olarak bulunduğumuz ülkelerdeki bölgesel konumumuzu güçlendirmek ve markalarımızın sesini dünya çapında tüketicilere duyurmaya devam etmek için araştırmalara önem veriyoruz. İstatistik deneyimim, bu araştırmaları daha hızlı ve doğru okuyarak, sonuçları en iyi şekilde değerlendirip, tüketicilere doğru ürünlerle ulaşmamızda önemli rol oynuyor” diyor. Kiğılı CEO’su Hilal Suerdem’in de Anadolu Üniversitesi İş İdaresi Bölümü’ndeki öğrenciliği sırasında aldığı derslerden en çok işe yarayanı “istatistiki analiz” olmuş. Suerdem, “İstatiki analiz perakende matematiğini geliştirmemde çok etkili oldu. Hala istatistiki analiz yöntemlerini ekiplerime uygulatıyorum. Araştırmaları yorumlamak, ekonomik verileri analiz etmekte büyük faydasını görüyorum” diyor. GoldMaster Genel Müdürü Sinan Bora ise Bilgisayar Bilimleri Mühendisliği eğitimi sırasında aldığı derslerden, en çok “Veritabanı” dersinden faydalanmış. Bora, “İş hayatında şu andaki moda terim olan big data, tam olarak buna ihtiyaç duyuyor. Binlerce, milyonlarca veri üretiliyor ve saklanıyor. Bunların arasındaki ilişkileri kullanarak anlamlı veri elde etmek ve bunu işlemek, daha sonrada çıkan sonuçları yorumlayarak aksiyon planları çıkarmak tam anlamı ile veritabanı bilgisi gerektiren bir eylem” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.