En ilginç mülakatlar

Şirketlerin İK sorumlularına ve İK uzmanlarına yaşadıkları olumlu/olumsuz en ilginç mülakat deneyimlerini sorduk...

18.03.2016 16:06:570
Paylaş Tweet Paylaş
En ilginç mülakatlar
İLKNUR SEVEN / HRM DANIŞMANLIK ORTAĞI
Yeni mezunlara mülakat tüyoları
KISA ÖZGEÇMİŞ

Yeni mezunlara verebileceğimiz en önemli tavsiyelerden bir tanesi, özgeçmişlerinin çok uzun olmaması. Her konuda bilgi vermek yerine merak uyandırmak ve görüşmeye davet edilmek önemli.
ÖZENLİ EĞİTİM
Zamanında ve özenli bir giyimle mülakat yapacak olan kişinin karşısına çıkılması, pozisyonla ilgili bilgi sahibi olmak, şirketi araştırmak, mülakat yapacak kişinin profiline hakim olmak, olmazsa olmazlar arasında yer alıyor.
SAMİMİ İFADE
El sıkışmayla başlayan ilk teması doğru yapmak, size gösterilen yere oturmak, yer gösterilmemişse nereye oturacağınızı sormak ve doğru göz teması ilk anda dikkat edilmesi gereken aşamalardır. Soruları dinlemek ve doğru anlamak, buna göre yanıt vermek, stres yapmadan net, kendinizi abartmadan samimi bir şekilde ifade etmeyi unutmayın.
GERÇEKÇİ TALEP
En zor sorulardan bir tanesi ücretle ilgili olandır. Şirket politikasına yönelik bir teklife sıcak bakacağınızı söylemekte fayda var. Ama bazı şirketler yanıtınızı öğrenmekte ısrarcı olabiliyor. O zaman yeni mezunların aldığı ücretleri araştırarak ortalama bir rakam telaffuz etmekte fayda var. Burada da gerçekçi olmayan bir rakam geldiğinde adaylar hemen elenebiliyor.

PROFESYONEL İLETİŞİM KURUN

Adecco Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü Akgül Can Beyhan, yeni mezunlara iş görüşmesinde rahat, doğal ve profesyonel bir iletişim sergilemeye gayret etmeleri uyarısı yaparken, bu kapsamda karşılaştığı en renkli diyalogları şu örneklerle aktarıyor: 
ŞİİR OKUYAN DA VAR 
Bir müşterimiz için yürütülen kabin memuru mülakatında, “Daha önce hiç uçağa bindiniz mi” sorusu soruluyor, gelen yanıt; “Binmedim ancak biliyorum ki ‘İstikbal Göklerdedir’ diyor ve ayağa kalkıp şiir okumaya başlıyor. 
ÇIKIŞTA GÖRÜŞÜRÜZ 
Bir aday grup mülakatında öfkelenerek “Çıkışta görüşürüz” diye hafif bir tehdit savurdu. 
ANNE İLE MÜLAKAT 
Annesi veya babasıyla gelen hatta annesiyle mülakata katılmak isteyen adaylar oluyor. 
TİŞÖRTÜM YAKIŞMIŞ MI? 
“Hoşgeldiniz, nasılsınız?” diye rahatlatmak için bir adayımıza sorulduğunda; “Bu tişört bana yakışmış mı” diyerek ayağa kalkıyor ve kendi etrafında dönüyor. 
SİZ EVLİ MİSİNİZ? 
Sormak istediğiniz bir bilgi var mı denildiğinde: “ Ve şimdi sıra bana geldi evli misin, hangi üniversite mezunusun” diye sorulara başlayanlarla da karşılaştık.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz