Formayı ıslatan yükselir

Index Grup İnsan Kaynakları Direktörü Timur Tiryaki ile sohbetimizden satırbaşları...

28 NİSAN, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Formayı ıslatan yükselir

Holding olarak her yıl ne kadar işe alım yapıyorsunuz? Bu yeni işe alımların ne kadarını yeni mezunlar oluşturuyor?
Index Grup yılda ortalama 80 kişi alıyor. Bu az bir sayı değil; 60-100 arasında değişiyor bu sayı... Bunların rahat yüzde 25-30’u yeni mezunlardan oluşuyor. Bunlara yönelik İK süreciyle birlikte özel bir karşılama programımız var.

Grup şirketleri içinde body atama, “body”lik sistemimiz ve oryantasyon eğitimimiz bulunuyor. İlk gün İK oryan-tasyonun yanı sıra tüm grup şirketlerindeki yeni gelenleri bir araya toplayıp oryantasyon programımıza dahil ediyoruz.

Çalışanlarınızın yaş ortalaması nedir? Gençlerin ve kadınların oranı şirketinizde nedir ?
Index Grup’un yaş ortalaması 34. Fakat dağılıma baktığınızda 38-40 yaş arası bir öbekle, 23-25 yaş civarı iki öbeğin ortalaması bu çıkıyor. Index Grup’ta, eskiler ve yeniler gibi bir sürecin, bu kültür değişimini, kuşak geçişini bizzat burada her gün hissediyoruz.

Gençlerin oranı bugün yüzde 35-40’ı buluyor ve hızla da bunun arttığını görüyoruz. Sanıyorum ki 1-2 yıl içerisinde zaten çoğunluğu artık gençler oluşturuyor olacak. Kadın çalışan oranımız yüzde 43. Dolayısıyla toplamda yarı yarıya yakın bir durumda. Orta kademe yönetime baktığımızda da yarı yarıya, hatta bazı şirketlerimizde üzerinde olduğunu görüyoruz. Bu konuda üst yönetimimizle ilgili atacağımız adımlar var.

Şirkette mentorluk sistemi var mı, yönetici adayları nasıl yetiştiriliyor ?
Index Grup’un örgütsel gelişim dönüşümü için danışmanlık sürecinde biz 2 yıl boyunca kapsamlı bir mentorluk süreci izledik. Mentorluğu az sayıda kişiye yetenek odaklı vermek yerine şirketin tümüne yönelik iki yıllık bir program yaptık. 200’den fazla çalışanımız üçer aylık dönemler halinde üst yönetimle birebir çalışmalar yaptı.

Her çeyrek yaklaşık 40 kişi 10 yöneticimizle eşleştirilip, birebir görüşmeler gerçekleştirdi. Bundaki amacımız aslında üst yönetimin tabana kadar herkesle ayrım yapmadan, yetenek ya da özel kişi demeden herkesle dokunmasını, görüşmesini sağlamaktı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.