Geleceğin liderlerini yetiştiriyoruz

P&G'de öncelik ise stajyerlerin...

1.02.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Geleceğin liderlerini yetiştiriyoruz
P&G, genç mezunların çalışma hayali kurduğu şirketlerin başında yer alıyor. Sadece yeni mezun ve birkaç yıllık deneyimli gençleri istihdam eden P&G'de öncelik ise stajyerlerin... Dünyada 130 bin, Türkiye'de ise 800 çalışanları olduğunu söyleyen P&G Türkiye Kafkasya ve Orta Asya IKDirektörü Sunil Durani, "işe alımlarımızda öncelik başanlı stajyerlerimizin" diyor ve ekliyor: "işe alımdan eğitime, performans değerlendirmesinden kariyer yönetimine kadar pek çok süreçte geleceğin liderlerini yetiştirmeye yönelik uygulamalar geliştiriyoruz. içeriden terfi başarımızı artırıyor." Sunil Durani, P&G'nin Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya bölümünün insan kaynakları direktörü. 7 yıldır Türkiye'de ve aslen Hintli. Mezun olur olmaz girdiği P&G'de tam 31 yıldır görev yapıyor. Sadece Durani değil neredeyse şirketteki yöneticilerin hemen hepsi benzer durumda. Uzun yıllardır aynı şirkette çalışıyorlar. P&G'de en çok dikkat çeken konu da aslında çalışan sirkülasyonun çok düşük olması. İşten ayrılmalar diğer şirketlere göre çok daha az. Durani, bu durumun en önemli nedeni olarak içeriden terfi sistemlerini gösteriyor. Durani, "P&G'de hangi bölümde olursa olsun tüm çalışanlar başlangıç seviyesinden kariyerlerine başlıyor" diyor ve ekliyor: "P&G kültürü içinde yoğrulan çalışanlar teşvik edici insan kaynakları uygulamaları ile yükselip lider konumuna geliyorlar. İnsan kaynakları yönetimimizin temelinde ve başarımızda içeriden terfi sistemimiz yatıyor. İçeriden terfi başarımızı artıyor." İçeriden terfi oranı yüksek olduğu için de şirketin işe alım politikasının temelini gençler oluşturuyor. Staj programlarından P&G Business School'a gençler için birçok eğitim ve iş hayatını kapsayan aktivite düzenleniyor. İşe alımda ise P&G Global'de uygulanan standartlar geçerli. "İşe alıma çok büyük önem veriyoruz. Pozisyonlar için değil, şirketimiz için işe alım prensibi ile yola çıkıyoruz" diyen Sunil Durani, işe alımda her zaman önceliği başarılı eski stajyerlerden yana olduğunu söylüyor. P&G'nin Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya İnsan Kaynakları Direktörü Sunil Durani ile P&G'deki yeni iş fırsatlarını, eğitim ve staj programlarını konuştuk:

Türkiye'nin en çok çalışılmak istenen şirketlerinden birisiniz. P&G'yi insan kaynakları yönetimi konusunda farklı kılan uygulamalarınız nedir?
- Bugün dünyada markalar ve insanlar şirketi olarak tanınan P&G'nin insan kaynakları yönetiminin temelinde, "içeriden terfi sistemi" yatıyor. P&G'de hangi bölümde olursa olsun, tüm çalışanlar başlangıç seviyesinde kariyerlerine başlıyor. P&G kültürü içinde yoğruluyor. Teşvik edici insan kaynakları uygulamaları ile yükselip yönetici, hatta lider konumuna geliyorlar. Bu nedenle P&G insan kaynakları bölümü olarak işe alımdan eğitime, performans değerlendirmesinden kariyer yönetimine kadar pek çok süreçte geleceğin liderlerini yetiştirmeye yönelik uygulamalar geliştiriyoruz. içeriden terfi başarımızı artırıyor.

İşe alım politikanız nedir?
- P&G olarak geleceğin liderlerini bünyemize katmak için işe alıma çok büyük önem veriyoruz. Pozisyonlar için değil, şirketimiz için işe alım prensibi ile hareket ediyoruz. Globalde standart olan işe alım sistemini kullanıyoruz. Şirketimize başvuru yapmak isteyen adaylar ile başvurularla ilgili ipuçlarını www.pg.com.tr'den yönlendirilen kariyer sitemizde paylaşıyoruz. Üniversitelerde düzenlediğimiz işe alım aktivitelerinde sadece öğrencilerin şirketimizi tanımalarına değil, aynı zamanda kişisel gelişimlerine de katkıda bulunmaya odaklanıyoruz. Bu hedefe ulaşmak için üniversitelerdeki öğrenci kulüpleri ve kariyer merkezlerinin yanı sıra öğretim görevlileri ile oldukça yakın çalışıyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz