Gençlerin hedefi CEO'luk olmalı

Karaca’yla yeni kitabını ve başarılı bir CEO olarak liderlik yolunda ilerlemek isteyen gençlere tavsiyelerini konuştuk..

18.03.2016 16:09:220
Paylaş Tweet Paylaş
Gençlerin hedefi CEO'luk olmalı
* Unilever’e neden geçtiniz? O zamanlar hedefinizde neler vardı?
Unilever’den Almanya’da yönetici olarak çalışma teklifi geldi. 7 ülkedeki Unilever şirketlerinin denetimini yönetmem bekleniyordu, zor bir karardı. Zira o sırada Ford Otosan’da daire müdürlüğüne yükselmiş, genel müdür yardımcılığına terfi bekler hale gelmiştim. Ama uzun vadeli düşünerek o büyük riski aldım. Bir Türk olarak Almanya’da Avrupalılar’dan oluşan bir uluslararası ekibi 20 yıl konuşmadığım Almancamı kullanarak yönetecektim. Bugün bunun CEO olmak için ne kadar doğru bir adım olduğunu daha iyi anlıyorum, artık yurtdışında çalışmadan CEO olmak neredeyse imkansız. 
* Kariyerde şansa inanıyor musunuz? Siz bunun önemini nasıl yaşadınız? 
Kariyerde şans mutlaka var ama şansın tanımı zor. Belki de en yakın tanım doğru zamanda doğru yerde olmak. Aslında çoğu kez şanssızlık olarak adlandırılan konularda yapacak çok iş var. Bu yüzden kitabımda bu konuya da yer verdim. Örneğin “Şanssızlık, tam hedefleri tutturacakken yüzde 50 devalüasyon geldi” denebilir. Bence bu şanssızlık değil, kur sabitlemesiyle büyük ölçüde önlenebilecek bir problem. Bir başka örnek de “Şanssızlık, tam müdür olacakken bana söz veren patron gitti, bana söz vermişti” diyenler olabilir. Bu da yine şanssızlık değil, yıllık değerlendirmelerde yazılı olarak kariyer planı yer alsa patronun gitmesi terfi almayı etkilemeyebilirdi. 2001 yılında Latin Amerika kıtasının dondurma işini yönetmem istenmişti, çok istiyordum ama Brezilya’da güvenlik sorunu vardı, ben de kabul etmedim. Üzüntüyle geri döndüm, artık uzun süre terfi beklemezken, 1-2 hafta sonra “rüya işim” olan Unilever Türkiye CEO’luğu teklif edildi. Kariyerimde en mutlu günümdü. 
* Kariyerinizin ilk yıllarında ders niteliğinde neler yaşadınız? 
Kariyerimde ilk yıllarım Koç Holding’de AR-GE’de geçti. Potansiyel gördüğümüz birçok yeni iş alanını Koç Holding yönetimine sunuyorduk. Bunlardan biri de Maret kırmızı et projesiydi. Fizibiliteyi ben yazmıştım ve o zamanlar şeref başkanı olmasına rağmen aktif olan çok takdir ettiğim Sayın Vehbi Koç’a sunuyorduk. Kendisi toplantıda en çok dinleyen ve not alan kişiydi. Sunum sonunda “Evladım, bulduğunuz arsa büyük mü” diye sordu. “Eğer işler hızlı büyürse genişleme için gerekecek, taşımak zorunda kalmayalım, işler kötü giderse de arsa altın gibidir, değer artışı ile zararı kapatırız” diye devam etti. Haklıydı, bugün birçok fabrika yersizlikten taşınıyor ve gayrimenkul fiyatları enflasyonun çok üzerinde artmaya devam ediyor. 
* Kariyeriniz boyunca elde ettiğiniz en önemli deneyimler neler? 
İlk işim olan rahmetli babamın yanında esnaflığı, tüccarlığı, satışı, bakkal hesabını, az parayla çok iş yapmayı öğrendim. Profesyonel hayatta, AR-GE’ de iş hayatını, projeciliği, girişimciliği ve yaptığım projelerden dolayı kalitenin önemini, işi yapanın ne kadar önemli katkıda bulunabileceğini deneyimledim. Ford-Otosan’da görevim olan sistem kurma sırasında Türkiye’nin ilk beşinde olan büyük bir şirketin her türlü operasyonlarını detaylarıyla öğrendim. Almanya’da Hamburg’da uluslararası denetimde 7 ülkeyi detaylı olmak üzere, Avrupa’yı ve oradaki iş hayatını tanıdım. İş hayatında denetimin önemini, nerelerde problem çıkabilir, inceliklerini öğrendim. Sistemci yaklaşımı gördüm, uluslararası ekiplerle çalışmayı ve iş Almancamı ve İngilizcemi çok geliştirdim. Almanya Mannheim’da dünya ve Avrupa lojistiğini, üretimi, iş güvenliğini, yatırım yapmayı, satın almayı, muhasebe uygulamasını, fabrika hayatını, depoculuğu, işletme sermayesi yönetimini öğrendim. Algida’da ticaret direktörüyken dağıtımı, görselliğin önemini, soğuk zinciri, mevsimselliği, Türk Cumhuriyetleri’ni ve orada zor ortamlarda iş yapmayı anladım. İlk CEO’luğum olan Unilever Baltıklar’da sıfırdan ekip ve iş kurmayı, tüketiciyi, reklam yapmayı, pazarlamayı, ithalatı, bankacılık ilişkilerini öğrenirken, girişimciliği her an deneyledim. Algida genel müdürlüğünde Doğu Avrupa’yı, yeni ürün geliştirmeyi, birçok ülke genel müdürüyle birlikte çalışırken onları yönetmeyi ve 2001’de kriz yönetimini öğrendim. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz