Gençlerin hedefi CEO'luk olmalı

Karaca’yla yeni kitabını ve başarılı bir CEO olarak liderlik yolunda ilerlemek isteyen gençlere tavsiyelerini konuştuk..

18.03.2016 16:09:220
Paylaş Tweet Paylaş
Gençlerin hedefi CEO'luk olmalı
Unilever Türkiye’ye 11 yıl liderlik yapan eski CEO’su İzzet Karaca, 2013’te profesyonel iş yaşamına son verdi. Geçen 2 yıl boyunca kariyeri boyunca edindiği deneyimleri kitaplaştırdı. Karaca’nın “Yeni CEO Sensin” adlı kitabı, gençlere ve kariyer yolunda ilerleyen iş insanlarına önemli mesajlar veriyor. Unilever Türkiye cirosunu CEO olduğu 11 yılda Euro bazında 3’e, kârını ise 4’e katlayan Karaca, “35 ülkedeki 5 milyar Euro’luk ciroyu yönetirken, babamın küçük dükkanında öğrendiklerimi hiç unutmadım” diyor. Öğrencilik yıllarında 45 yaşından önce genel müdür olmayı hayal ettiğini söyleyen Karaca, bu hedefine 2 yıl daha önce ulaştığını belirtiyor. “Yeni CEOSensin” isimli kitabıyla yeni nesille ve CEO olma yolundakilerle kariyeri boyunca yaşadıklarını paylaşan Karaca, “Okurken her günün kıymeti var, lisan çok önemli. 4 üzerinden 4 yapmaya çalışmak yerine 3- 3,5 yapıp sosyal olmak da gerekli. Yaz dönemlerini iş hayatını öğrenmek için değerlendirmek lazım. Kariyerimizi kendimiz planlayalım, şirketin bizi takdir etmesini beklemeyelim” diye konuşuyor. Karaca’yla yeni kitabını ve başarılı bir CEO olarak liderlik yolunda ilerlemek isteyen gençlere tavsiyelerini konuştuk.
* Öğrenciyken bir gün CEO olacağınızı hayal ediyor muydunuz? Hayalleriniz nelerdi?
70’li yıllarda CEO terimi bilinmiyordu. Kariyerin en üst noktası olarak genel müdürlük koltuğu ön plandaydı. Benim hayalim de 45 yaşına kadar genel müdür olabilmekti. Başarılı bir kariyerim oldu ve planladığımdan 2 yıl önce hedefime ulaştım.
* Kariyerinize Koç Holding’de başlamışsınız? Kariyerinizi nasıl planlamıştınız?
Oldukça planlı bir öğrenciydim, denetimirahmetli annemin disiplinli olması ve ortaokulda Avusturya Lisesi’nin verdiği alışkanlıkla üniversitede önemli dersleri kaçırmazdım. İyi ders dinlerdim ve anlardım. Böylece serbest zamanımda daha az çalışıyor ve sosyal faaliyetlere de daha fazla zaman ayırıyordum. Satranç ve briç oynardım. Birçok dernek yönetiminde yer aldım. Örneğin Boğaziçi Üniversitesi’nde yıllık çıkarmıştım. Çok emek verilmesi gereken bir işti, çok şey öğrendim. Bu iş hayatımda bir anlamda ilk genel müdürlüğümdü. 70’li yıllarda, hatta 80’li yıllarda büyük şirketlerin üniversitede tanıtım faaliyetleri yoktu. Şirket ilişkileri ilk olarak iş arama ilanlarının asılmasıyla başladı, daha sonra kariyer günleri ile arttı. Koç Holding’e girmemi o zaman endüstri mühendisliğinde hocam olan Selçuk Erden önermişti. Memnuniyetle kabul ettim ve mezuniyetimin ertesi günü Koç Holding’in araştırma geliştirme merkezinde çalışmaya başladım. 45 yaşında genel müdür olmak istiyordum ama ne zaman ne yapacağımı bilmiyordum. Bu konu bugünkü gençlerde de pek farklı değil, epeyce teorik kitap var ama her adımda somut olarak neler yapılması gerektiği üzerinde çok çalışma yok. “Yeni CEO Sensin” kitabımı yazmamın önemli nedenlerinden biri de bu boşluğun doldurulması.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz