Gençlerin hedefi CEO'luk olmalı

Karaca’yla yeni kitabını ve başarılı bir CEO olarak liderlik yolunda ilerlemek isteyen gençlere tavsiyelerini konuştuk..

18.03.2016 16:09:220
Paylaş Tweet Paylaş
Gençlerin hedefi CEO'luk olmalı
* Genç öğrencilere ve yeni mezunlara nasıl bir kariyer planı yapmalarını önerisiniz?
Kariyerlerine kendileri karar vermeleri gerekir. Planı mutlaka yapsınlar, önce sondan başlasınlar. Yani kariyerlerini “Kaç yaşında emekli olacağım, oradan geriye gelerek, son işim ne olacak, bir önceki işim ne olacak dolayısıyla yarın ne yapmalıyım” sorularına cevap vererek planlamaları lazım. Bu onların kariyer hedefi olmalı. Daha sonra bu plan her yıl kısaca 3 yılda bir de detaylı gözden geçirilmeli. Hedeflerden ciddi sapma varsa aksiyon alınmalı. Eğer profesyonel çalışacaklarsa her zaman en yükseğin yani CEO’luğun hedeflenmesi motivasyon açısından önemli. Nitekim yaklaşık yüzde 90 mezunun isteği bu, yüzde 6-7 babasının işini devam ettirmek istiyor. Kalan yüzde 3-4 de üniversitede kalmak istiyor. Bir B planı da şart. Sonuçta CEO olma şansı yüzde 1’in altında. Olmazsa kendilerini ne tatmin eder bunun cevabı da hazır olmalı.
* CEO olmak için mutlaka çalışılması gereken departmanlar hangileri size göre?
Ne kadar fazla departmanda, ne kadar fazla ülkede, ne kadar fazla kategoride çalışırlarsa CEO’ luğa hazırlanmak o kadar kolay olur. Gerçekçi bakılınca pazarlama yapanın satış da yapması, üretim yapanın lojistik de yapması gerekir. Eğitim alanında taze bilgi varken kariyere o dalda başlamak doğru. Pazarlama okuyanların satış temsilcisi olarak başlayıp 2-3 yıl sonra pazarlamaya geçmeleri doğru olur. Gerçek hayatı gördükten sonra markaya daha iyi destek verebilirler. Ancak bu süre 5 yılı geçerse satışın çarkları içinde pazarlamaya geri dönmek zor olur. İnsan kaynaklarına geçiş herhangi bir zamanda masa başı eğitimle olabilir. Mühendislik ve teknik departmanlarda kariyer başında çalışmak doğru.
* Çalışma hayatının hangi yıllarında yani kaç yıl deneyim edindikten sonra yurtdışında kariyer fırsatları takip edilmeli?
Yurtdışı her an olabilir, hatta yurtdışında okuduktan sonra 3-4 yıl çalışıp ülkeye dönmek büyük avantaj sağlar. İleride, başarılı olmak için, kendi çalıştığı dalda yurtdışına gitmek uyum açısından doğru olur. Ben yurtdışında hem müdürlük hem genel müdürlük yaptım. Kariyerine Singapur’da başlayan birçok kadın ve erkek yönetici adayımız da vardı.
* Üniversiteyi Türkiye’de okuyanlar için kariyere en doğru başlangıçlar nereler olmalı?
 Uluslararası bir şirkette mi, Türk şirketinde mi, aile şirketinde mi başlayacağız, bunun tek bir doğru cevabı yok, hepsinin artısı, eksisi var.
* Kitabınızda CEO olarak ne söylediğiniz mi nasıl söylediğiniz mi önemli diye bir bölüm var. Bu konunun öneminden bahseder misiniz?
Bu çok önemli, topluluk önünde “Arkadaşlar bu yıl bu ortamda yüzde 3 büyüdük” cümlesini güçlü bir şekilde ve motive olarak söylersek bu çalışanlar tarafından olumlu karşılanacaktır. Bu olağan bir şekilde, heyecan duyulmadan “Arkadaşlar bu yıl da maalesef yüzde 5” büyüdük cümlesinden daha olumlu etki yapabilir. Yazılı hitabette de kime yazıyoruz, kime kopya koyuyoruz bu da çok önemli. Onun için kitapta bu soruyu da detaylı ele aldım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz