Girişimciliği artırmaya çalışacağız

İnanç Kabadayı, dernekteki faaliyetlerini ve genç girişimcilere nasıl destek olduklarını Genç Capital'e anlattı...

1.02.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Girişimciliği artırmaya çalışacağız
Üniversite sonrasında hemen çalışma hayatına atılan inanç Kabadayı, 32 yaşında kendi şirketini kurdu. Birçok başarılı projeye imza attı. Bugün ise Avrupa, 'nın en büyük karma projesi olan "Batışehir" gibi projelere devam eden Egeyapı Group 'un yönetim kurulu başkanı olarak görev yapıyor. Aynı zamanda istanbul Genç Girişimciler Derneği'nin de (ISGİD) başkanlığını yürütüyor. Derneğin hedefinin Türkiye'deki girişimcilik potansiyelini artırmak olduğunu söylüyor. Kabadayının gençlere ve girişim ortamına inancı tam. "Amerika fırsatlar ülkesi ama Türkiye'de çok daha fazla fırsatlar mevcut. Böyle bir coğrafyada girişimcilikle ilgili fırsatlar hiçbir zaman bitmez." diye konuşuyor. İnanç Kabadayı,bugün 38 yaşında. Yüksek öğrenimini İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi'nde gerçekleştirdi. Kariyerine Atlas İnşaat'ta proje müdürü ve koordinatör olarak başladı. 2006 yılında henüz 32 yaşındayken kendi şirketi Egeyapı Group'u kuran Kabadayı, şirketiyle Abdi İbrahim Merkez Ofisi, Dedeman Hotel Renovasyonu, Demsa Merkez Ofisi, Nurol Villaları gibi birçok proje tamamladı. Şu an ShangriLa Hotel, İz Tower ve Avrupa'nın en büyük karma projesi olan Batışehir gibi projelere devam eden Egeyapı Group'un yönetim kurulu başkanı olarak görev yapan Kabadayı, aynı zamanda İstanbul Genç Girişimciler Derneği'nin de başkanlığını yürütüyor. Toplam 450 genç girişimciyle birlikte nasıl daha fazla sinerji yaratacaklarının yollarını ararken genç girişimcilere de destek oluyor. "Ege Yapı olarak girişimcilik üzerine İstanbul Ticaret Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi'nde konferans verdik. Diğer taraftan 2012'de 3 üniversite ile görüşme halindeyiz. Bu 3 üniversiteden biri ile girişimcilik, girişimciliği desteklemek ve veri üretmek adına bir çalışma halinde olacağız" diyen Kabadayı'nın gençlere ve girişim ortamına inancı tam. "Amerika fırsatlar ülkesi ama Türkiye'de çok daha fazla fırsatlar mevcut. Böyle bir coğrafyada girişimcilikle ilgili fırsatlar hiçbir zaman bitmez. Bu fırsatı doğru yönlendirebilmek çok önemli. Tabii en önemlisi doğru networke sahip olmak. Sadece bizim derneğimizde değil okul ve meslek derneklerinde olmak da çok önemli. İnsanlarla tanışarak, kaynaşarak zamanla herkes farklı alanlara kayıp girişimci olabilir" diye konuşuyor. Genç yaşta girişimciliğe atılmış bir isim olarak İSGİD Başkanı ve EGEYAPI Group Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, dernekteki faaliyetlerini ve genç girişimcilere nasıl destek olduklarını Genç Capital'e anlattı...

ISGID'den bahseder misiniz?

- İSGİD'in açılımı İstanbul Genç Girişimciler Derneği. Buradaki başkanlık görevini geçen ay devraldım. Kurucu başkanımız Erkan Güral. Kendisi şu anda Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu Başkanı. İkinci dönemde görevi ETS Turizm ile Atlas Jet'in sahibi Murat Ersoy devralmıştı. 3'üncü dönem görev bana devredildi. İSGİD'in 115 seçkin üyesi var. Bu üyelere ait 450 şirket ve 70 milyar dolar değerinde portföy değeri bulunuyor. Üyelerin toplam çalışan sayısı 130 bin. 2011 yılında İSGİD üyelerinin kendi içinde yaptığı ticaret hacmi 168 milyon 910 bin TL.

NE ZAMAN GİRİŞİMCİ OLMALI?

ÖNCE DENEYİM
Mesleğini öğrendikten sonra, belli bir deneyime ulaştıktan sonra bilgi birikimini belli bir noktaya getirdikten sonra girişimci olmak daha doğru.
NE KAZANACAK?
Bir alanda girişim yaparken başardığı zaman ne kazanacak, ne kaybedecek bunları bir teraziye koyup değerlendirmesi lazım.
RİSKİ AZALTMALI
Kaybettiğini yerine koyabilir noktasındaysa doğru bir girişim olur ama koyamayacağı bir noktada ise biraz düşünmesi lazım. Riskini azaltması lazım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz