Harvard'a uzanan bir yol hikayesi

Akbank Düşünce Kulübü ’nün, bu yılki proje yarışmasında birinci olan ekip Harvard ’a yaz okuluna gitti.

1.08.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Harvard'a uzanan bir yol hikayesi

Akbank Düşünce Kulübü’ne nasıl bir süreçten geçerek seçildiniz?
Akbank Düşünce Kulübü’ne başvuru koşullarını sağlayan 2 bin 500’e yakın öğrenci vardı. CV elemesi, kişilik envanteri, grup vaka mülakatı ve bireysel mülakatlardan sonra 21 kişi, Akbank Düşünce Kulübü 5’inci dönem üyesi olarak seçildi. Biz de bu 21 kişi içinde arasında yer alıp kulübe üye olarak seçilmeyi başardık.

Proje yarışmasında bu grubu nasıl oluşturdunuz, nasıl bir araya geldiniz?
Beşimiz de bu 21 kişinin içinde olmanın mutluluğunu yaşarken geçtiğimiz aralık ayında gerçekleştirilen ilk çalıştayda birbirimizle tanıştık. Tasarruf üzerine geçici gruplarla çalışmalar yaptıktan sonra 28 Ocak 2013’te başlayan ikinci çalıştayda rastgele bir seçimle aynı gruba düştük. 4 tane 4 kişilik grup ve tek 5 kişilik olan bizim grubumuz için zorlu bir yolculuk vardı önümüzde.

Birbirinize kolay alışabildiniz mi? Çalışmalarınızı nasıl sürdürdünüz?
Hem farklı formasyonlardan geldiğimiz hem de karakter anlamında birbirini tamamlayan özelliklere sahip olduğumuz için çok kolay uyum sağladık ve sağlam bir işbirliğiyle yarışmaya odaklandık. Çok uzun yolumuz, çok az zamanımız vardı. Hiç kolay olmayacağını biliyorduk. Çünkü yarış içinde olan diğer grupların tamamı da Türkiye’nin seçkin öğrencilerinden oluşuyordu. Eğer başarmak istiyorsak çok planlı çalışmamız gerekiyordu. Hem uygun zamanlarımız birbirimizden çok farklıydı hem de bir kısmımız İstanbul’da bir kısmımız ise Ankara’da okuyordu. Bunun için teknolojinin bütün nimetlerinden yararlandık. Eş zamanlı yazılar yazmak için “Google Drive”, kaynakları ve dosyaları paylaşmak için “Dropbox”, proje yönetimi için “Trello” dersteyken bile sürekli iletişim içinde olup fikir paylaşımı yapmak için “WhatsApp” akşamları yoldayken başlayıp eve gittiğimizde saatlerce devam ettiğimiz konferans görüşmeleri için “Skype” en önemlileriydi.

Yarışma sürecinde engellere takıldığınız, umutsuzluk yaşadığınız anlar oldu mu? Bunları nasıl aştınız?

Üçüncü çalıştaydan önce İstanbul’da buluşup bir gün boyunca çalıştık ve iki farklı fikirle gittiğimiz 7 Mart’taki üçüncü çalıştayda ön jüriden geri bildirim aldık. Çok güvendiğimiz fikrimizin uygulanabilirlik açısından fazla karmaşık bir iş modeli olduğunu ve büyük ölçüde Türkiye’deki bankacılık regülasyonunna pek de uymadığını öğrendiğimizde moralimiz epey bozulmuştu. Finale sadece bir ay kalmıştı ve biz beklediğimizden daha gerideydik. O gün çalıştayın yapıldığı otelin ufak bir toplantı odasında toplandık ve hayatımızdaki her şeyi ikinci plana atıp bütün gücümüzle Akbank Düşünce Kulübü için çalışacağımıza söz verdik.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz