İK liderlerinden CV taktikleri

Gençlerin kendi yaptıkları işleri kısa metrajlı bir film ya da teknolojinin nimetlerinden faydalanarak farklı bir şekilde sunmalarını da faydalı buluyorlar

1.09.2010 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İK liderlerinden CV taktikleri
Artık durum eskisi gibi değil. Gençler iyi bir özgeçmişe (CV) sahip değillerse daha yolun başında eleniyorlar. Hatta kimi zaman kötü hazırlanmış bir CV, iyi bir eğitim ve tecrübe birikiminin heba olmasına bile neden olabiliyor.  Bu durumun bilincinde olanlar, yüzlerce özgeçmiş arasından sıyrılmak için farklı yollar deniyor.  Kimi kendini tanıtan kısa metrajlı bir film uzunluğunda video hazırlıyor, kimi bir kargoyla bugüne kadar yaptığı çalışmaları İK departmanına ulaştırıyor. Ön yazısının yanında “simit” gönderenler bile var.
Gençler farklılık yaratarak adaylar arasından öne çıkmak için yaratıcılıkta sınır tanımazken, bunları değerlendiren İK yöneticileri bu özgeçmişlerden çok azını beğeniyor. Hatta kısa ve net bilgiler içeren, özenle yazılmış CV’leri daha ikna edici buluyorlar.  Peki, her pozisyon için yüzlerce başvuru alan ve seçim yapabilmek için bu CV’leri değerlendiren İK yöneticilerinin “yaratıcı” bulduğu CV’ler nasıl özellikler taşıyor? Genç Capital olarak Türkiye’nin önde gelen şirketlerinin İK yöneticilerine bu soruyu sorduk:

BİL­Gİ  KİR­LİLİĞİNE DİK­KAT

Turkcell İK departmanı bugüne kadar bulmaca, fotoroman, resimli powerpoint sunum, CD’ye kaydedilmiş görüntülü tanıtım gibi pek çok farklı formatta CV ile karşılaşmış. Ancak yoğun işe alımların yapıldığı bir ortamda daha çok kişinin bilgilerine en kısa ve etkili şekilde nasıl ulaştıklarına önem verdiklerini belirtiyorlar.
Turkcell Çalışan İlişkileri Birimi Bölüm Yöneticisi Meltem Kalender, kişinin kendisini net ve açık bir şekilde anlattığı kısa ve öz bilgiler içeren klasik bir CV formatının oldukça etkili olduğunu söylüyor. Gençlerin genellikle “Ne kadar çok şey yazarsam, özgeçmişim o kadar başarılı olur” düşüncesiyle CV hazırladıklarını belirten Kalender, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Mutlaka ön yazı yazmaları gerektiğini düşünüyorlar ve bu ön yazıları da çok uzun tutabiliyorlar. Halbuki CV’de belirtilemeyen noktaları vurgulamak amacıyla ön yazı yazılabilir, aksi takdirde yazmak şart değil. Referans olarak piyasada adını duydukları etkileyici kişilere yer vermeye çalışıyorlar. Aslında biz, kendisini eğitim hayatı ya da iş hayatında yakından tanıyan, beraber çalıştıkları kişileri referans göstermelerini bekliyoruz. Sıklıkla karşılaştığımız bir hata da CV’lerde rastladığımız kurumsal olmayan fotoğraflar. Gençler plajda ya da evde çekilmiş fotoğraflarını koyabiliyor CV’ye. İyi bir CV’de mutlaka fotoğraf olması gerekmiyor. Yine aynı şekilde birden fazla telefon numarası ya da birden fazla mail adresi, güvenilirliği azaltıyor. CV’ye o kadar çok bilgi ekleniyor ki o bilgi kalabalığı arasında karar için belirleyici olabilecek özellikler flulaşıyor. ‘Vereceğim hangi bilgiler başvurduğum işe beni daha çok yaklaştırır?’ sorusunu sormak gerekiyor.”

SO­MUT PRO­JE ÖR­NEK­LE­Rİ  FAY­DA­LI

İş arayan adayların okudukları dönemde çalışmış olması da İK yöneticilerini etkileyebiliyor. Ülker İnsan Kaynakları, Hukuk, Satınalma ve Tedarik Zinciri Başkanı Melih Özuyar da bu yöneticilerden biri. Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden birisini iyi derece ile bitirmiş ve 11 ayrı yerde staj yapmış, aynı zamanda yarı zamanlı çalışmış bir yeni mezun adayın özgeçmişinden oldukça etkilenmiş. Work&Travel programıyla iki kez yurtdışına gitmiş olan bu adayın, çalışkanlığı, cesareti ve azminden etkilendiğini söyleyen Özuyar, bu gencin CV’si ile aynı anda birçok işin üstesinden gelebilecek ve zorluklardan yılmayacak bir profil izlenimi verdiğini söylüyor.
Son zamanlarda gençlerin CV’lerinin başına ekledikleri, çalışma arzularından ve sahip oldukları yetkinliklerden bahsettikleri ön yazılarla kurumların insan kaynakları çalışanlarını etkilemeye çalıştıklarını gözlemleyen Özuyar, “Gençlere özgeçmişlerinde soyuttan daha çok somut şeylerden bahsetmelerini öneriyorum. Örneğin; sahip olunan yetkinlikler yerine, içinde yer alınan projelerden, projelerdeki görev ve sorumluluklardan bahsetmek daha faydalı olacaktır” diye ekliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz