Kampüste yaratılan şirketler

Küçük bir sermaye ve birkaç arkadaşın hayat verdiği şirketler, dünya çapında önemli başarılara ulaştılar…

1.09.2010 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Kampüste yaratılan şirketler
Büyükdemir, “Yeni mezunlar bir yerde çalışmak üzere kendilerini hazırlıyorlar. Bunun yanlış bir yönü yok. Ancak riskleri daha düşük olan mezunların kendi işlerini kurmakta şüpheye düşmemeleri lazım” diyor.
Büyükdemir, üniversitede okurken kendi işini kuran birçok girişimci olduğunu, bunların mezun olduktan sonra kendi işlerinin patronu olduğunu söylüyor. Kendi işini kuracaklara ise mobil internet, oyun ve e-ticareti öneriyor.
“Bir kaç sene içinde mobil iş modelleri çok daha önem kazanacak. Şu anda belki ihtiyacını fark etmediğimiz birçok alan fırsat halini alacak” diyen Büyükdemir, şöyle devam ediyor: “Bunun yanı sıra, oyun sektörü hızla büyüyor. Özellikle Türkiye’den oyun sektöründe işleyebilecek iş modelleri ilgi çekecek. E-ticarette dikey alanlar hala boş, sektöre girmek isteyen girişimcilerin bu alanı nasıl etkili bir şekilde kullanılabilecekleri üzerine kafa yormaları gerek.”
PLAN­LI HA­REKET EDİN!
Üniversitenin hemen sonrasında okul arkadaşlarıyla Türkiye’nin en büyük sanal mağazası Gittigidiyor.com’u kuran Serkan Borançılı, eğitim döneminde girişimci olmak isteyenlere planlı hareket etmelerini ve sürdürülebilir olmalarını öneriyor. Borançılı, “Kendi şirketlerini kuracak arkadaşlara çok tavsiyelerimiz olabilir ama en önemlileri basiretli davranmak ve planlı hareket” diyor ve ekliyor:
“Bir de hayatın genelinde olsun, iş hayatında olsun, ‘sürdürülebilirlik’ çok önemli. Bizim şirkette en çok kullandığımız yöntem bir akıl birliği oluşturmak. Hemen her kararımızda öyle ya da böyle bir mutabakata varmak. Çok istisnai durumlar hariç, birbirimizi ikna etmeden herhangi bir karar icra etmiyoruz.”
Sabancı Üniversitesi öğretim görevlisi Oğuz Babüroğlu da üniversitede kurulan şirketlerin başarılı ve sürdürülebilir olması için belirli kriterlerin bir arada olması gerektiğini söylüyor. Bu kriterler arasında ilk sırada işin nasıl geliştirileceği sorusunun cevabını vermek gerekiyor.
 Ne kadar yatırımla başlanacak? Roller nasıl paylaşılacak? Öz sermaye ve işletme sermayesi nasıl karşılanacak? Bunlar mutlaka yanıtlanması gereken sorular arasında.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz