Kapımız herkese açık

Yıldız Holdingin İnsan Kaynakları Genel Müdürü Ege Karapınar ile sohbetimizin detayları şöyle...

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Kapımız herkese açık

Yüzde 33 gibi Y nesli grup var sistemin içinde. Yani dünyadaki trendlere de dönüp baktığınızda zaten Y jenerasyonu ile diğer jenerasyonlar (baby boomer ve X jenerasyonları) arasında çok büyük farklılıklar var. Organizasyonların yapılanması Y jenerasyonuna tam oturmuyor. Zaten 10 yıl sonra hem sayı olarak artacaklar, hem de orta ve üst düzey yöneticilikleri bu kitle alacak. Dolayısıyla onları hem yetiştirebileceğimiz hem de onların rahat çalışabileceği bir ortam yaratmamız lazım. Bu da bir başka veri olarak bizim gündemimize geldi. Öyle olunca da İK stratejilerini oluştururken buna çok dikkat ettik.

Sizde işe başlayan yeni mezunlara yönelik hedefleriniz nelerdir?
Bizde bir istişare konseyi var. Daha tecrübeli, üst düzey yöneticilerin bir araya geldiği ve fikir teatisinde bulundukları bir platform. Gençler için adı “Gençlik İstişare Konseyi” olan benzer bir şey planlıyoruz. Onların yönetim kurulu başkanımız Murat Ülker’le belli bir rutin içinde bir araya gelip dünyadaki trendler, ihtiyacımız olan teknolojik gelişmeler ve “neyi değiştirsek daha iyi olur” gibi konulara girmelerini bekliyoruz.

Aslında en başta gençleri neye göre yetiştireceğiz sorusunun cevabını bilmek lazım. Yani Yıldız Holding’de nasıl bir lider olmasını bekliyoruz? İçe dönük mü dışa dönük mü, işi alıp götüren mi yoksa detaya odaklanıp daha kaliteli iş yapan mı? Bütün bunları tanımladığımız bir liderlik modeli üzerinde çalıştık. O modelde sekiz majör yetkinlik belirledik. Bunlar: Geleceği öngörür, yenilikçidir, ilham verir, matris organizasyonlarda rahat çalışır, yüksek performansı teşvik eder, kararlılıkla ilerler, değer katar ve başarıyı kutlar. Bunun altında davranış şekillerini de kurguladık ve juniorlar, yöneticiler (manager) ve uzman yöneticiler (senior manager) olmak üzere üç kademe belirledik. İkinci sürecimizi ise daha çok yetenek yönetimi kavramı içinde değerlendirebilirsiniz. Bu yıl üçüncü döngüyü tamamlıyoruz. En alt kademeden en üst kademeye kadar insanları hem performans hem yetkinlik hem de potansiyel anlamda değerlendirdiğimiz bir sürecimiz var. Arkadaşlarımız da bu sürece katılıyor zaten. Bu sürecin içinde hem kariyer planlama, hem de yedekleme planlaması var. Dolayısıyla biz içerideki gençlerin kilit pozisyonlara ne zaman geleceğini de planlıyoruz. Kişiye baktığımızda nerelerde eksikliğimiz varsa onunla ilgili eğitim programları uyguluyoruz. Bir mentorluk programımız da var. 50 civarı yöneticimiz mentor olarak görev yapıyor. Sürecin yüzde 70’i de yaparak öğrenme, yani bir projenin içinde tecrübeyle öğrenmeden oluşuyor.

Yeni mezunlara sunduğunuz kariyer fırsattan neleri kapsıyor?
Birincisi hem büyük bir şirketiz, hem de çok değişik kategorilerimiz var. Ayrıca her mezunu işe alabilecek durumdayız. Yani mühendis de, işletmeci de, ekonomist de, maden mühendisi de iş bulur bizde. O kadar değişik sektörlerde, o kadar hızlı büyüyen bir şirketiz ki bizde fırsat çok.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz