Kapımız herkese açık

Yıldız Holdingin İnsan Kaynakları Genel Müdürü Ege Karapınar ile sohbetimizin detayları şöyle...

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Kapımız herkese açık


İşe alım sürecini nasıl gerçekleştiriyorsunuz ve bu süreçte dikkat ettiğiniz noktalar neler?
Gençlerin bize başvuruları iki yerden olabilir. Bir tanesi kariyer.net. Bir diğeri linked.in. Ama onun yanı sıra bizz@kam-püs ya da staj sisteminden de ka-tılanlar oluyor. Bunların yanı sıra zaten büyük bir grup olduğumuz için çalışanlarımızın tanıdıkları vasıtasıyla sistemimize aday akışı oluyor. Bu yıl seçme süreçlerini biraz yeniliyoruz. Çünkü istediğimiz seçim sürecinin henüz var olduğunu düşünmüyorum. Ama var olan sistemde bir kişilik testi (predictive index) yapıyoruz. Eğer İngilizce gerektiren bir pozisyonsa İngilizce testi yapıyoruz. Onun dışında da rutin, bildiğiniz mülakatlar var. Aslında süreç, kişilik testi ve sonrasında mülakattan ibaret. Mülakatı önce insan kaynakları ardından o pozisyonun amiri kimse o yapıyor. Başka birileri de adayı görmek isterse görebilir. Şu anda bize daha çok indikasyon verebilecek kişilik testleri arayışmdayız.

Değerlendirme sonucu işe girmeye hak kazanan yeni mezun adaylar nerede işe başlıyor? Özel bir eğitim programınız var mı?

Üniversite mezunlarını genelde uzman yardımcısı olarak işe alıyoruz. Satışta kimi zaman daha farklı pozisyonlar olabiliyor. Örneğin satış lideri olabiliyor. Mezun oldu baktık potansiyeli var, oraya koyabiliyoruz. Ama genelde işe yeni girenler uzman yardımcısı olarak başlar. Uzman yardımcısı olarak kim gelirse gelsin ilk ayını oryantasyon programında geçirir. Orada üst düzey yöneticilerle tanışma imkanı bulur. Ondan sonra işlerine özel eğitimlere girerler. Bizim bir MT programımız yok bence gerek de yok. Çünkü “işe özel insan” aldığımız için bence herkes işe MT olarak giriyor zaten. Herkese aynı şansı veriyoruz.

Yeni mezunlar Yıldız Holding’de staj için ne zaman başvuru yapmalı?
Geçen yıl staj için 350 kişi aldık. Haziran-eylül dönemlerinde alım yapıyoruz. Staj değerlendirmesi yapıyoruz. Başta staj yaptıkları şirket, sektör olmak üzere Yıldız Holding genelinde çalışma fırsatlarında bu insanlara öncelik veriyoruz. Daha çok öğrenci gelebilsin diye staj süresinde iki ayı geçmek istemiyoruz.

Stajyer seçerken nelere dikkat ediyorsunuz?
Bir kere stajyerin konusunun staj yapacağı işle ilgili olmasına dikkat ediyoruz. Yani bir psikoloji öğrencisinin gidip Topkapı çikolata fabrikasında çalışmasını düşünmüyoruz. Psikoloji öğrencisiyse insan kaynakları yahut iletişim tarafında yer alabilir. Çünkü hem biz onlara katkıda bulunmak istiyoruz, hem de onlardan farklı genç bir perspektifi duymak ve görmek istiyoruz. Stajyer alımında okul notlarına bakmıyoruz. Çünkü stajyer olarak giriyor. Stajında başarılı olmuşsa onları takip ediyoruz ve mezuniyetlerinde iş teklifi yapabiliyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz