Kişilik testlerini nasıl yanıtlamalı?

Uzmanlara göre envanterleri doldururken adayların “dürüst” olması ve kendilerini oldukları gibi göstermeleri önemli.

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Kişilik testlerini nasıl yanıtlamalı?


KULLANIM HIZLI ARTIYOR
Eskiden işe alımlarda adayların iyi bir okuldan mezun olması, bilgi, beceri ve söz konusu işle ilgili deneyim düzeylerini bilmek yeterliydi. Ancak bugün insan kaynakları yöneticileri için adayların mezun oldukları okullar, iş tecrübeleri ve bilgileri eskisi kadar önemli değil. Bunların zaten olması gerektiği düşünülüyor. Kurum kültürüne uyuma daha çok dikkat ediliyor.

Oxygen Genel Müdürü Tolga Bilgin, “Artık önemli olan kişilik özellikleri. Şirketler de temelde çalışanın karakterini sorguluyor” diyor. Bu nedenle kişilik envanterleri her geçen gün işe alım süreçlerinde daha fazla öne çıkıyor. Koç’tan Yıldız’a, Turkcell’den LC Waikiki’ye kadar büyük grupların hemen hepsi adayların tutum ve davranışlarını kişilik envanterleriyle ölçüyor. Adayın temel kişilik özelliklerinden yetkinliklerine, güçlü ve zayıf olduğu yönlerden iş yapma tarzına kadar pek çok veri elde ediliyor.

Hatta adayların strese dayanıklılığı ve olaylara bakış açısı da değerlendiriliyor. Siemens IK Direktörü Nurer Yüksel, işe alım sürecinde adayın pozisyonunun gerekliliklerini ne derece sağladığının yanı sıra kişilik özelliklerinin şirkete uygunluğuna da dikkat ettiklerini söylüyor. Turkcell’de de kişilik ön planda tutuluyor. Turkcell İK’dan sorumlu genel müdür yardımcısı Meltem Kalender Öztürk, “Son dönemde adayların işe uygunluğunun yanı sıra değerlerimize, davranış modelimize ve organizasyonumuza değer katma potansiyeline odaklanıyoruz” diyor.

Bundan 5 yıl önce psikoteknik test uygulamayan Koton ise şimdi bu sınav olmadan işe alım yapmıyor. Yıldız Holding insan Kaynakları Direktörü Idil Şeker de yetenekleri seçerken kişilik envanterlerinden yararlandıklarını söylüyor. Şeker, “İşe alım sürecinde genel yetenek testi, İngilizce testi, kişilik envanteri gibi çeşitli araçlardan faydalanıyoruz” diyor.

HANGİ ENVANTER UYGULANIYOR?
Kişilik envanterleri yoğun olarak işe alım süreçlerinde kullanılsa da şirket içi atamalarda, kariyer gelişiminde, yetkinlik bazlı görevlendirmelerde de kullanımı artıyor. Şirketler ise genellikle farklı uygulamalar arasından tek tip kişilik envanterini seçip kullanmayı tercih ediyor. Seçilen envanter de sık değiştirilmiyor. Ancak adayın çalışacağı seviyeye göre uygulanan envanterler farklılık gösterebiliyor. Bilgin, “İşin seviyesi direktör ve üzerindeyse adayın ‘liderlik’ yetkinliğini detaylı ölçebilen envanterler uygulanıyor” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz