Kişilik testlerini nasıl yanıtlamalı?

Uzmanlara göre envanterleri doldururken adayların “dürüst” olması ve kendilerini oldukları gibi göstermeleri önemli.

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Kişilik testlerini nasıl yanıtlamalı?

SEKTÖRE GÖRE FARKLI
Dinamik ve rekabetin yüksek olduğu sektörlerdeki satış ekiplerinde hırslı, rekabeti ve risk almayı seven profiller görmeyi bekleriz. Daha durağan, teknik becerilerin ön planda olduğu, geri dönüşün nispeten geç alındığı sektörlerde ve pozisyonlarda sabırlı, teknik yönleri daha kuvvetli, konsantrasyonu yüksek, daha içe dönük profilleri bulmak için çalışırız.

SEHER ÖNELGE BALTAŞ-EKSEN DANIŞMAN PSİKOLOG
Yanıltıcı yanıtlar tespit ediliyor
İÇ GEÇERLİLİK PUANI

Kişilik envanterini cevaplayan adaylar, envanteri yanıltılabileceğine ilişkin bir takım yargılar taşır. Ancak bilimsel olarak yapılandırılmış ve standardize edilmiş envanterlerin iç geçerlilik puanları bulunur.
GEÇERSİZ OLABİLİR
Envanteri yanıltma girişiminde bulunan, “olmak istediği gibi yanıtlayan” adayların bu eğilimi tespit edilir. Dolayısıyla bu adayların envanter sonuçları geçersiz kabul edilir. Kişilik envanterlerinin samimi olarak cevaplanması sonuçların geçerli ve yorumlanır olmasını sağlar.
DETAYLI BAKMAYIN
Kişilik envanteri uygulaması sırasında adayların yalnız kalabildikleri, sakin ve bölünmeyecekleri bir ortamın sağlanması önemli. Adayların, sorulara düşünmeden, detaylı değerlendirme yapmadan, “olmak istedikleri gibi değil, oldukları gibi cevap vermeleri” gerekiyor.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz