Kişisel gelişim için fırsat sunuyoruz

Unilever, her zaman üniversite öğrencilerinin ve yeni mezunların hayallerini süsledi. Çünkü şirket, adeta bir yetenek üssü gibi çalışıyor. Unilever Türkiye, Rusya, Ortadoğu, Kuzey Afrika, Orta Asya ve Kafkasya Satış ve Müşteri Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Cem Tarık Yüksel, kendilerini liderlik okulu olarak tanımladıklarını söylüyor. “Geleceğin liderlerini yetiştirmek ve başarımızı sürdürülebilir kılmak için çalışanlarımıza kendilerini geliştirme fırsatı sunuyoruz” diye ekliyor.

29.09.2015 12:33:260
Paylaş Tweet Paylaş
Kişisel gelişim için fırsat sunuyoruz
Cem Tarık Yüksel, Unilever’deki 28 yıllık kariyeri boyunca şirketin pek çok kilit pozisyonunda görev aldı. 1987’de katıldığı Unilever’de değişik departmanlarda ve kategorilerde teknik yönetici, proje yöneticisi, üretim müdürlüğü görevlerinde bulundu. Avrupa’da önemli lansmanlara imza attıktan sonra 2006-2009 yıllarında Unilever Türkiye, Orta Asya, Kafkasya İran İK’dan Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. Yüksel, 2009 Nisan’ından bugüne ise Unilever Türkiye, Rusya, Ortadoğu, Kuzey Afrika, Orta Asya ve Kafkasya Satış veMüşteri Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak görevine devam ediyor. Aynı zamanda Fütüristler Derneği ve Per- Yön Yönetim Kurulu Üyesi de olan Yüksel, iş dünyasının önemli kanaat önderlerinden biri. Unilever’de bugün insan kaynakları onun sorumluluk alanında değil ama teknoloji, gelecek ve gençlerle ilgili projelerin her zaman içinde yer almaktan büyük keyif alıyor. Unilever, üniversite öğrencilerine ve mezunlara yönelik eğitim, proje, staj gibi birçok organizasyon düzenliyor. Yüksel, gençleri çok önemsediğinin altını çiziyor ve “Çünkü kendimizi ‘Liderlik Okulu’ olarak konumlandırıyor, geleceğin liderlerini yetiştirmek ve başarımızı sürdürülebilir kılmak için çalışanlarımıza kendilerini geliştirme fırsatı sunuyoruz” diyor. Yüksel’in sorularımıza verdiği diğer yanıtlar şöyle:
*Fütürist kimliğiniz ve İK geçmişinizi düşünürsek gelecekle ilgili insan kaynaklarında yaşanacak en önemli değişimler sizce neler olacak?
Unilever Türkiye olarak işe tam olarak bağlı ve motivasyonları yüksek çalışanların daha verimli olduğunu biliyoruz. Günümüz iş dünyasında ise rekabet koşulları giderek artıyor. Buradan hareketle insan kaynaklarına düşen görevler de büyük önem kazanıyor. Ne gibi görevler bunlar? Değişim nerede? Şunu biliyoruz ki çalışanlarımız hayatlarının bazı dönemlerinde ve karşılaştıkları bazı durumlarda, sorunlarını çözmek, bir aile üyesine yardımcı olmak veya kendi sağlıklarıyla ilgilenmek için kişisel bir zamana ihtiyaç duyabiliyor. Katı kurallarla çerçevelenen bir İK anlayışı yerine çalışanlarımızın yanında olmak için geliştirdiğimiz birtakım esneklikler mevcut. İşte bu anlayış doğrultusunda örneğin onlara ücretli izin esnekliğini sunuyoruz. Bize göre iş bir aktivitedir, yer değil. Bu doğrultuda, ‘Esnek Çalışma’ adını verdiğimiz sistemi, geçtiğimiz yıllarda hayata geçirdik. Bu, tamamen maksimum esneklik ve minimum kısıtlamaya sahip bir sistem. İş gerekleri karşılandığı sürece çalışanların istedikleri yerde ve zamanda esnek bir şekilde çalışabilmesini içeriyor. Esnek çalışma sistemi, çalışanlarımıza nerede, ne zaman ve nasıl çalışacakları konusunda kontrole sahip olma, bireysel zindeliklerini koruma ve iş-yaşam dengesini sağlama konusunda imkan sağlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz