Kritik kriterimiz sosyal sorumluluk

Aykut Bora, istihdam politikalarından yeni mezun alımlarına uzanan geniş bir çerçevede gençlerin merak ettiği soruları yanıtladı.

1.05.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Kritik kriterimiz sosyal sorumluluk
Aykut Bora, Türkiye’nin en büyük 3’üncü Haç şirketi Bilim Ilaç’ın insan kaynaklan direktörü. Yılda 80 bin iş başvurusu aldıklannı söyleyen Bora, “Özellikle satış ekibinde tamamen yeni mezunlan işe alıyoruz” diyor. Bu yıl sonuna kadar 146 kişiyi daha işe ala,cakla,rını söyleyen Born, sosyal sorumluluk bilinci yüksek adaylan tercih ettiklerine dikkat çekiyor. Boro, “Bizim için adaylann lise veya üniversite yıllarında sosyal sorumluluk projelerine katılmalan çok önemli. Sosyal bilinci yüksek aday istiyoruz” diyor. Bilim Ilaç’ta işe alınan genç yeteneklerden de yönetici olabilmeleri için bir sosyal sorumluluk projesini yönetmeleri bekleniyor. Bilim İlaç, son 5 yılın en hızlı büyüyen ilaç şirketi... Son 5 yılda 7’ncilikten 3’üncü sıraya yükseldi. En önemlisi de uyguladığı yeni yönetim modelleriyle dünyanın en büyük şirketlerini geride bırakarak EFQM Mükemmellik Büyük Ödülü’nü ilk kez 4 dalda birden alan tek şirket oldu. Uyguladığı farklı ve yenilikçi yönetim tarzıyla da son dönemde gençlerin de en çok çalışmak istediği şirketlerden biri oldu. Geçen yıl 80 bin adaydan iş başvurusu aldıklarını söyleyen Bilim İlaç İnsan Kaynakları Direktörü Aykut Bora, her yıl ortalama 100 ila 150 kişiyi istihdam ettiklerini söylüyor. Bunların da büyük bölümünü yeni mezunların oluşturduğunu söyleyen Bora, “2012’de 140 kişilik daha ek istihdam yaratmış olacağız. Çalışan sayımız 2 bin 136 kişiye yükselecek” diye konuşuyor. Bora, yeni mezun seçerken geleceği şekillendirecek adayları işe aldıklarına dikkat çekiyor. En önemlisi seçim yaparken adayın bitirdiği üniversiteye göre değil yetkinliklerine göre karar veriliyor. Üniversite ayrımı yapılmaksızın her adaya eşit şans verdiklerini söyleyen Bora, “İşe alırken bizim için en önemlisi adayın yetkinlikleri ve nitelikleridir” diyor ve ekliyor: “Kurum değerlerimize uygun kişilerle çalışmak istiyoruz ve onları işe alıyoruz.” Bora, bu konuda bir de örnek veriyor: “Bizim şirkette sosyal sorumluluk çok önemli. Seçeceğimiz kişilerin de bizim gibi sosyal sorumluluk projelerinde aktif yer almalarına dikkat ediyoruz.” 12 yıldan bu yana Bilim İlaç’m İK direktörlüğü görevini sürdüren Bora, istihdam politikalarından yeni mezun alımlarına uzanan geniş bir çerçevede gençlerin merak ettiği soruları yanıtladı:

Türkiye’nin en çok çalışılmak istenen şirketlerinden birisiniz. Yılda kaç iş başvurusu alıyorsunuz?
- Vizyonumuzla doğru orantılı olarak iş başvurularında en çok tercih edilen şirket olabilmek bizim için çok önemli. Her yıl iş başvurusu yapan adaylarımızın sayısı artıyor. 2005 yılında 42 bin 700 kişi şirketimize başvuru yapmışken bu rakam geçen yıl 80 bine çıktı. Bu yıl 4’üncüsü gerçekleştirilen “Türkiye’nin En Gözde Şirketleri” araştırmasında da Bilim ilaç olarak 50 şirket arasında 37’nci olduk.

“EN İYİ UYGULAMALAR İLAÇTA”
KİŞİSEL GELİŞİM

İlaç sektörü, gelecekte de en çok tercih edilecek sektörlerin başında gelecek. Özellikle ilaç dünyadaki en iyi çalışan yönetimi uygulamalarının olduğu sektörlerin başında geliyor. Bu da özellikle gelişimi önemseyen genç mezunlar için güvenli bir ortam sunuyor. Ayrıca ilaç sektörü entelektüel iş gücünün en yüksek olduğu sektörlerden biri.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz