Lider yaratan programlar

Yetenek savaşlarının arttığı bugünlerde gençler, çareyi liderlik programlarına kaydolmakta buluyor. Sayıları hızla artan liderlik programları, üniversitelileri ve yeni mezunları yeni dünyaya hazırlıyor. Türkiye’de gençlere yönelik düzenlenen liderlik okullarının başındaysa YGA, Yenibirlider, Gençlik Otobüsü, Geleceğin Yıldızları öne çıkıyor. Koç’tan Bahçeşehir’e kadar birçok üniversite de farklı liderlik programları bulunuyor.

23.07.2015 15:29:240
Paylaş Tweet Paylaş
Lider yaratan programlar
Tarihte hiçbir zaman liderlere bu kadar ihtiyaç duyulmamıştı.” Bu sözler, dünya çapında üne sahip yönetim gurusu Gary Hamel’a ait. Hayal gücü eksik liderlerin şirketleri yönettiğini söyleyen Hamel, eskiyle yeni dönemin liderlikmodellerinin farklı olduğunu belirtiyor. Hamel, “Merkeziyetçi felsefeyle şirketlerini yöneten, vizyoner lider döneminin sonuna gelindi. Sosyal mimar tipi liderler yükselecek” diye konuşuyor. Günümüzde liderlik modelinin değişmesi beraberinde yeni liderlik eğitimlerinin ve programlarının doğmasına neden oluyor. Türkiye’de de liseli ve üniversiteli gençlerin liderlik yetkinliklerini geliştiren pek çok program ve okul açıldı. Geleceğin liderlerin yetiştirildiği bu okullarda temel hedef, merkeziyetçi olmayan, paylaşımcı, hayal gücü yüksek, toplumsal faydayı amaçlayan sosyal liderler yetiştirmek. 15 yıldır Türkiye’de genç liderlerin yetişmesine öncülük eden YGA’nın başkanı Asude Altıntaş, “Özgüvenli ancak özgüvenlilerle birlikte çalışabilecek kadar da “bensiz” liderler yetiştiriyoruz” diyor. Son dönemde sayıları hızla artan liderlik okullarını mercek altına aldık. Gençlerden “lider” yaratan programlara talep oldukça fazla…
NEDEN GEREKLİ ? Farklı yaş gruplarını kapsayan liderlik programları kişinin hayatında karşılaştığı zorlukları çözmesine ve kendisini daha iyi tanımasına yardımcı oluyor. Böylece kişinin hayatını daha iyi yönetmesini sağlıyor. Yenibirlider Derneği Başkanı Tanya Hazal Kaysoydu, liderlik eğitimlerinin kişide pozitif değişimsağladığını, bu nedenle bu programlara gençlerin büyük ilgi gösterdiğini söylüyor. Liderlik eğitimlerinin kişinin kendini ve çevresindeki sistemi tanımasıyla başladığını söyleyen Koç Üniversitesi Akademik Programlar Yöneticisi Başak Yalman da “Liderlik hayattaki çoğu yetkinlik gibi ancak pratik edildikçe öğreniliyor” diyor. Yalman, liderlik eğitimi almamış gençlere ise bu deneyimi tecrübe etmeleri için şu öneride bulunuyor:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz