Önce stajyerleri işe alacağız

TAV Havalimanları Holding İnsan Kaynakları Direktörü Yiğit Oğuz Duman’ın sorularımızı yanıtladı.

1.08.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Önce stajyerleri işe alacağız
TAV, 2011’de 4 bin 700 kişiyi işe aldı. Bunun yansını yeni mezunlar, yani gençler oluşturdu. Bu yıl ise 2 bin 350 kişi TAV çalışanı olacak ve bunların yine yansı, yine yeni mezunlar arasından seçilecek. 2012 ve sonrasında ise TAV’a girişte özellikle stajyerlerin performansı çok önemli ola,cak. Çünkü grubun IK direktörü Yiğit Oğuz Duman, 3 aşamalı bir süreçle işe alım gerçekleştireceklerine dikkat çekiyor. “Yeni mezunlan stajyer, ardından yan zamanlı çalışan ve sonra da ta,m zamanlı çalışanımız olarak görmek istiyoruz” diyor. TAV Havalimanları Holding, Türkiye’nin en fazla çalışılmak istenen gruplarından biri. 21 bin kişiyi istihdam eden grup, her yıl yaklaşık bin öğrenciye staj imkanı sunuyor. Yer hizmetlerinden yiyecek içeceğe, güvenlikten perakendeye, inşaattan havalimanı işletmeciliğine kadar geniş bir yelpazede işleri bünyesinde barındırıyor. TAV’da turno ver oranının yüzde 2 olduğunu söyleyen TAV Havalimanları Holding IK Direktörü Yiğit Oğuz Duman, “Bu da TAV’a giren insanların mutluluğunun bir sonucu. Çalışan bağlılığı anketlerimizin sonuçları bunu doğruluyor. Bu kadar kalabalık bir grup içinde turn over’ın bu kadar düşük olmasını çok anlamlı buluyorum” diyor. 2011’de 4 bin 700 kişiyi işe alan grup, bu kişilerin yarısını yeni mezunlar arasından seçti. TAV’da yeni mezunlar için fırsatlar devam ediyor. 2012 yılında da yaklaşık 2 bin 350 kişi TAV çalışanı olacak ve bunların yine yarısı yeni mezunlar arasından seçilecek. 2012 ve sonrasında özellikle stajyerlerin performansı çok önemli olacak. Çünkü Duman, artık yeni çalışanların önemli oranda stajyerler arasından seçileceğini söylüyor. TAV Havalimanları Holding İnsan Kaynakları Direktörü Yiğit Oğuz Duman’ın sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle:

Türkiye’nin en çok çalışılmak istenen gruplarından birisiniz. insan kaynakları politikanızdan bahsedebilir misiniz? Sizi farklı kılan uygulamalarınız neler?
- Doğru, en fazla çalışılmak istenen şirketler arasındayız; bunu anketler de ortaya koyuyor. TAV, Türkiye’nin en büyük istihdam sağlayan ve nitelikli işgücüne ihtiyaç duyan gruplarından biri. Sadece belli bir spesifikasyonda insan profili aramıyoruz. Çok düşük profilli işlerden AR-GE yetkinliğine kadar uzanan çok büyük bir spektrumda insan kaynağına ihtiyaç duyuyoruz. Bugün TAV’ın 6 ülkede 21 bin çalışanını düşünürsek bu topluluğun sadece kendi güncel ihtiyaçlarını karşılaması bile önemli bir istihdam fırsatı yaratıyor. Grubumuzun turn over oranı yüzde 2 ile çok düşük. Bu da TAV’a giren insanların mutluluğunun bir sonucu. Çalışan bağlılığı anketlerimizin sonuçları da bunu doğruluyor. Bu kadar kalabalık bir grup içinde turn over’ın bu kadar düşük olmasını çok anlamlı buluyorum. TAV olarak çok farklı spek-trumda insan çalıştırdığımız için çok farklı ihtiyaçlarımız oluyor. O yüzden yalnızca şu grup insanlar, bize başvurabilir ya da şu grup insanların kariyer yolu bizden geçer diyemiyorum.
Şirketlerinizden örnekler verirsek...
Bizim havalimanı işletmeciliği yaptığımız 11-12 tane şirketimiz var. Bina yönetimi de bunun içinde, bütün finansal veya destek üniteler de bunun içinde. Örneğin perakende zincirimiz ATÜ’de satış, pazarlama gibi konular öne çıkıyor. BTA, Türkiye’nin yiyecek içecek sektöründeki en büyük tedarikçilerinden biri. Çok da inovatif bir şirket. Çok yeni atılımları var. Yaptığı işler sadece havalimanlarıyla sınırlı değil, şimdi İDO’larda da operasyonu var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz