Popüler yüksek lisanslar

Şirketler, aynı nitelikteki adaylar arasında tercihini, yüksek lisanslılardan yana kullanıyor.

1.05.2011 00:00:001
Paylaş Tweet Paylaş
Popüler yüksek lisanslar

Örneğin yabancı dildeki programlar için o dile ait seviyenin belgelenmesi gerekiyor. Başka bir şart ise yöneticiler için işletme yüksek lisansıyla (executive MBA) ilgili. Bu eğitimde 2 veya 3 yıllık iş deneyimi zorunlu tutuluyor. Dolayısıyla yaş ortalaması 30-35'e kadar yükseliyor. Hatta iş deneyimini 5-10 yıla kadar çıkaranlar da var. Özyeğin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Erkut, 'Yeni öğrenci kabulleri için bir 'Kabul Jürisi' oluşturuyor ve adaylar bu jüri tarafından değerlendiriliyor. Yöneticiler için yüksek lisans programına başvurmak için en az 5 yıllık iş deneyimi istiyoruz" diyor. Sabancı Üniversitesi executive MBA programına ise ortalama 10 yıl iş tecrübesi olan orta ve üst düzey yöneticiler katılıyor. Bu tarz programlarda iş çevresinden alınmış referans mektupları da büyük önem taşıyor.

MÜLAKATA DİKKAT!
ALES puanı, yabancı dil seviyesi, referans mektupları, mezuniyet notu gibi tüm koşullar yerine getirilmiş olsa bile bu durum yüksek lisansa gireceğiniz anlamına gelmiyor. Çünkü yüksek lisansa yapılan başvuruların kabul oranı, okula göre değişmekle birlikte yüzde 30-70 arasında. İşte bu noktada mülakatların önemi ortaya çıkıyor. Özellikle çok fazla başvuru alan programlarda mülakatlar daha bir önem kazanıyor. Bahçeşehir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Selime Sezgin, "Yüksek lisans programlarımıza yılda iki kez öğrenci kabul ediyoruz. Kaliteli bir eğitimin, öğrenci profiline uyarlanmış kalifiye ders içe-rikleriyle mümkün olduğu inancıyla öğrenci seçiminde yüksek standartlar hedefliyoruz. Altyapısı güçlü başarılı öğrenciler isebursla destekleniyor" diyor. Kadir Has Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Levent Soysal da mülakatları son derece önemli bir aşama oluyor niteliyor ve ekliyor: "Programlara başvuru için gerekli koşullar değişmekle beraber bütün adaylardan istenilen ortak standart belgelerin başında ALES sınav sonucu geliyor. Programın eğitim öğretim diline göre ise ingilizce dil puanını gösteren TOEFL, ÜDS sınav sonuçları istenilen belgelere örnek verilebilir. Kadir Has Üniversitesi olarak özellikle mülakat aşamasına ayrı bir önem veriyoruz. Mülakatları bir bilim sınavından ziyade üniversitenin adayı, adayın da üniversiteyi tanıması ve karşılıklı beklentilerini aktarabilecekleri oldukça önemli bir aşama olarak düşünüyoruz."

HER KESEYE UYGUN PROGRAMLAR
Özel üniversitelerin yüksek lisans programları birbirinden oldukça farklı fiyatlarıyla dikkat çekiyor. Aslında her keseye uygun bir yüksek lisans programı bulmak mümkün. Fiyatı oluşturan kriterlerin başında eğitim dili, tercih edilen okul, tercih edilen bölüm ve programın içeriği geliyor. Örneğin derslerin mesai saatleri dışında veya hafta sonu verildiği ikinci öğretim programlarının fiyatları daha yüksek. Özel üniversitelerde yüksek lisans fiyatları 4 bin 500 liradan başlayıp 56 bin liraya kadar çıkabiliyor. Ödemeler peşin olduğunda belli indirimler uygulanıyor. Genelde 4-7 taksitle ödeme kabul ediliyor. Ama 12'ye kadar taksit yapan okullar da var. Bazı okullarda ise program ücretleri kredi başına belirleniyor. Bu durumda fiyatlar, kredi başına ortalama 300-450 TL arasında değişiyor. Genelde tezsiz programlardaki kredi sayısı 30. Yani toplam ücret 9.000 TL'den başlıyor, kredi sayısına göre daha yukarılara çıkıyor. Genel olarak yüksek lisans ücretleri 10-20 bin lira arasında. Ama programın içeriğine ve okula göre çok daha yüksek rakamları görmek mümkün. Örneğin Sabancı Üniversitesi'nde yüksek lisans programları 27 bin TL'den başlıyor 45 bin TL'ye kadar çıkıyor. Bahçeşehir Üniversitesi'nde 20-30 bin TL, Koç Üniversitesi'nde 31-46 bin TL, Bilkent'te 19-35 bin TL, Özyeğin Üniversitesi'nde ise 14-56 bin TL arasında değişiyor. Devlet okullarındaki ikinci öğretim (paralı) yüksek lisans programlarının fiyatları özel okullara göre daha uygun. Örneğin İTÜ'deki lisansüstü programların fiyatı 15 bin 300 ila 21 bin 420 lira arasındayken ODTÜ'de kredi başına istenen ücret bölüme 210-450 TL aralığında değişiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

1 Yorum

deli 18 TEMMUZ 2017, 7:37

3 kuruş maaş için o kadar rekabet oku et, sonrada bok gibi hayat yaşa kendi işini kurmaktan gerisi yalan.

Yorum Yaz