Tez aşamasında 12 bin TL cepte

İTÜ, Türkiye'nin en köklü üniversitelerinden biri...

1.09.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Tez aşamasında  12 bin TL cepte

Özellikle lisans ve doktora programlarına katılan öğrencilere maddi, manevi verdiği destekle ön plana çıkıyor. İTÜ işletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. ibrahim Öner Günçavdı, yüksek lisansta işletme mühendisliği eğitimi alanların tez aşamasına geldiklerinde araştırma masrafları için 12 bin TL aldıklarını söylüyor. Bilgisayarı olmayan öğrencilere bilgisayar verildiğini belirtiyor ve " Yaptıkları araştırmayı yurtdışında paylaşmak isteyenleri ise kongreye gönderiyoruz" diye konuşuyor. İTÜ, 238 yıllık tarihiyle Türkiye'nin en köklü eğitim kurumlarından biri. Gücünü tarihinden ve bugüne kadar gerçekleştirdiği ilklerden alıyor. Özel üniversitelerin ciddi atak yaptığı son yıllarda bile tercih edilirliğini kaybetmemesi dikkat çekici. Lisans eğitiminin yanında lisans üstü eğitim ve doktora açısından öğrencilerine büyük imkanlar sunan üniversite, özellikle AR-GE departmanıyla birçok eğitim kurumu arasından sıyrılmayı başarıyor. İTÜ İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Öner Günçavdı, "QS World University Ranking 2010 yılı verilerine göre İTÜ, mühendislik ve teknoloji alanındadünya genelinde 129'uncu sırada yer aldı. İlk 500'e giren tek Türk üniversitesi İTÜ... 4 yıl içinde ilk 100'e gireriz" diyor. İTÜ'nün sanayi ile ilişkileri çok güçlü bir üniversite de olduğuna değinen Günçavdı, bunun getirilerini şöyle sıralıyor: "Arı teknoparkımız var. Yüksek lisans eğitimi düşünenler İTÜ'de AR-GE ve sanayi ilişkilerini direkt olarak burada hissediyor. Bazı hocalarımızın tekno kentte şirketleri var. Sanayide hem yönetici hem girişimci konumda olan pek çok İTÜ'lü var. Yüksek lisansta özellikle işletme mühendisliği eğitimi alanlar, tez aşamasına geldiklerinde yapacakları araştırmayla ilgili masraflar için İTÜ BAF'tan (Bilimsel Araştırma Fonu) 12 bin TL destek alıyorlar." İTÜ İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Öner Günçavdı, üniversitenin yüksek lisanstaki gücünü ve sunduğu fırsatları Genç Capital'e anlattı:

İTÜ'nün yüksek lisanstaki gücü nedir?
- İTÜ, 238 yıldır eğitim veren Türkiye'nin en köklü eğitim kurumlarından biri. Bu yıl İTÜ'de işletme ve iktisat eğitiminin verilmesinin 100'üncü yılı. Biz geçmişteki tecrübelerimizi analiz ederek bugün ve gelecekteki programlarımıza nesnel taban, gerekçe oluşturabiliyoruz ve öğrencilerimize veriyoruz. Bu bizim birinci argümanımız. ikinci argümanımız, lisans programları itibarıyla kalite güvence sistemine sahip oluşumuz. Eğitim verdiğimiz 23 bölümün hepsi de ABET akreditasyonuna sahip. Yüksek lisans programlarımızda da benzer kalite güvence sistemini oluşturduk. Amerika'da mühendislik yapabilmek için ABET tarafından akredite olmuş bir müfredatınız olması lazım. Dünyada ilk defa 23 bölümü ile girip de 23'ü de akreditasyondan geçmiş tek üniversite İTÜ.

İşletme fakültesi olarak her yıl yüksek lisans için kaç öğrenci alıyorsunuz?
- Yönetici MBA'de bizim kapasitemiz 80 kişi ama hep 50-60 civarında aldık. İktisatta 20 kişi, işletme mühendisliği 30 kişi civarında.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz