Tez aşamasında 12 bin TL cepte

İTÜ, Türkiye'nin en köklü üniversitelerinden biri...

1.09.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Tez aşamasında  12 bin TL cepte


PITTSBURGH'DA EĞİTİM İMKANI
ÇİFT DİPLOMA OLANAĞI
Uluslararası çift diplomalı programlarımız var. Birçok üniversite çift diplomayı yük olarak gördü. İTÜ devlet üniversitesi olarak 11 tane program yürütüyor. İleride ortak lisans programlarını daha çok duyacaksınız. Türk üniversiteleri bunun içine daha çok girmeli.
ULUSLARARASI ORTAKLAR
Programlar arasında geçişkenlik yapıyoruz, uluslararası ortaklarımızla tartışıyoruz. Yüksek lisans programlarımız içinde ortaklıklar geliştirmeye çalışıyoruz. Biz ABET'i aldık, Pittsburgh Üniversitesi'nden bir yetkili gelip bize şunu söyledi, "Sizin programınız bizimki ile hemen hemen aynı. Öğrencilerinizden isteyen varsa, sizin müfredatınızı başarı ile tamamladıktan sonra 24 kredi de bizdeki fark derslerini alsın, biz onu Pittsburgh'dan da mezun edelim."
LOKAL KALMAMAK LAZIM
Dünya bu trende giriyor. Çünkü global şirketlerde çalışılıyor. Dolayısıyla eğitim sisteminin lokal kalmaması lazım. Öğrencilerimizin önemli bir bölümü mezun olduktan sonra doktora için Avrupa ve Amerika'daki okullardan burs almış durumda. Bu da kariyerleri açısından ciddi bir fark yaratıyor.

"SANAYİ İLE İLİŞKİLERİMİZ GÜÇLÜ"
129'UNCUYUZ
Bağımsız kuruluşların mühendislik ve teknoloji alanındaki sıralamalarında 129'uncu sıradayız. Yani ilk 500'e giren tek Türk üniversitesi İTÜ. Bizim hedefimiz ilk 100'e girmek. Muhtemelen 4 yıl içinde ilk 100'e gireriz.
SANAYİ İLİŞKİLERİ GÜÇLÜ
İTÜ sanayi ile ilişkileri çok güçlü bir üniversite. Arı teknoparkımız var. Orada ciddi büyük yatırımlarımız bulunuyor. Türk Telekom AR-GE birimi açılacak. Yüksek lisans eğitimini düşünenler İTÜ'de AR-GE ve sanayi ilişkilerini direkt olarak hissedebiliyor. Bazı hocalarımızın tekno kentte şirketleri var. BAF DESTEĞİ Sanayide hem yönetici hem girişimci konumda olan pek çok İTÜ'lü var. Uluslararası ilişkilerimiz yüksek lisans seviyesinde çok kuvvetli. Mesela yüksek lisansta özellikle işletme mühendisliği eğitimi alanlar, tez aşamasına geldiklerinde araştırma masrafları için 12 bin TL'yi ceplerinde buluyor. Çünkü yapacakları araştırma varsa bununla ilgili masraflar İTÜ BAF (Bilimsel Araştırma Fonu)'tan destek alıyor. Doktorada da bu şekilde.
MADDİ MANEVİ DESTEK
Bir öğrenci gelip bilgisayarım yok derse, bilgisayarını, software'ini ya da anket yapacaksa o anketin ücretini okuldan alabiliyor. Sonuçlarını paylaşmak mı istiyor? Yurtdışında kongreye gidebilir. Altına imzayı atıp göndeririz, bunların paraları ödenir. Yüksek lisans ve doktora çalışmalarına maddi manevi destek veriyoruz. Bunlar yüksek lisans için gelecek tüm kişilerin elde edebileceği haklar. Özel üniversiteler bile bunu yapamaz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz