Unutulmayan ilk görüşme

Kariyer yolculuğunun kritik eşiği olan ilk iş görüşmeleri ve hikayeleri...

1.02.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Unutulmayan ilk görüşme
Kuşkusuz ilk iş görüşmesi, insan hayatının en unutulmaz anlanndan biri. Pek çok yönetici ve lider, bu ilk görüşmenin her detayını hatırlıyor. Bu ilk günü anlatırken kimi neden başarısız olduğunu sorguluyor kimi hemen işe kabul edilmenin heyecanını gülümseyerek aktarıyor. Bazıları keşke diye başlayan cümlelerle hatalarına dikkat çekiyor, bazılan ise uzun hazırlık sürecini detaylarıyla anımsıyor. İşte kariyer yolculuğunun kritik eşiği olan ilk iş görüşmeleri ve hikayeleri...

“HAYATIMIN DERSİ”
Generali Sigorta Genel Müdürü Mine Ayhan, ilk iş görüşmesini, başvurduğu şirketin genel müdür yardımcısıyla yapmış. Kendine çok güvendiği için çok hazırlık yapmadığını ifade eden Ayhan, “Eğitimim ve aynı şirkette staj yaptığım yöneticilerin benim çalışmamı çok övmesi nedeniyle istediğim bölüme gireceğim konusunda kendimden çok emindim” diyor. Fazla özgüvenin sakıncalarına değinen Ayhan, görüşmesinin başarısız geçtiğini söylüyor ve devam ediyor: “İşe alındım ama istediğim bölüme alınmadım. Başarısız olma sebebimse kendime aşırı güvendiğim için istemeden fazla ukalalık yapmış olmamdı. Boğaziçi üniversitesi Matematik Bölümü mezunu olduğum için ekonomi ve işletme bölümlerinden aldığım dersler, bana çok zevkli, biraz da kolay geldi demiştim. Bu alanda bir soru gelip de cevaplayamayınca çok mahcup olmuştum. Ama tabii ki karşımdaki çok tecrübeli ve yetkin bir yöneticiydi. Aslında istediğim bölüme almayıp başka bir bölüme alarak bana çok güzel bir ders vermiş oldu.

“ÖĞRETMENİM OLDU”

Ytong Genel Müdürü Gökhan Erel’in ilk iş görüşmesini yaptığı kişi, onun için çok değerli bir insan olan Çuhadaroğlu’nun genel koordinatörü Yenal Oktuğ. İş hayatına Caparol-Çuhadaroğlu ortaklığı olan Çeko Caparol adlı şirkette başlayan Erel, ilk iş görüşmesine 1 hafta hazırlandığını söylüyor ve “Bir saat sürmesini planladığım bir toplantıya en az 3 saat hazırlanırım. Bu benim üniversiteden beri yaptığım bir planlamadır. Tabii ki ilk iş görüşmesi için çok daha uzun hazırlandım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz