Y kuşağını cezbetme yarışı

Şirketlerin Y kuşağından beklentileri yüksek. Birçok kuruluş, Y kuşağının kendilerine farklı bakış açısı kazandırmasını bekliyor.

25.09.2014 22:33:120
Paylaş Tweet Paylaş
Y kuşağını cezbetme yarışı
İş dünyasında Y kuşağı nüfusu hızla artıyor. Bugün Akbank ’ta çalışan nüfusun yüzde 60 ’ı Y kuşağından. Yıldız Holding ’de bu oran yüzde 65, BSH’da yüzde 5 7, TAV’da yüzde 42. Önümüzdeki 10 yıl içinde X kuşağının işteki ağırlığının önemli ölçüde azalması beklenirken geleceğe Y kuşağı şekil verecek. İşte bu nedenle bugünlerde şirketler, bu kuşağı anlama ve cezbetme yarışında.

1980-2000 yılları arasında doğdular. Türkiye’de ekonominin nispeten geliştiği bir dönemde büyüdüler. Çok kanallı TV ile yetiştiler. İnterneti tanıyıp hemen adapte oldular. Teknolojiyle birlikte hayat çevrelerinde çok hızlı akıyor, ilgileri ve zevkleri çok çabuk değişebiliyor. Sadakat anlayışları bir önceki kuşaktan farklı.

Beklentileri de çok yüksek olduğundan kolay tatmin olmuyorlar. Fikirlerini rahatlıkla ortaya koyabiliyor ve kendi görüşlerinin mutlak sorulmasını istiyorlar. Daha girişimci ve hırslılar. Hemen sorumluluk alıp kendilerini ispat etmenin peşindeler. İş hayatında çabuk yükselmeyi bekliyorlar.

Uzmanlar özetle Y kuşağını böyle tanımlıyor. Bugün Türkiye nüfusunun yüzde 20’sini 1980 sonrası doğan bu kuşak oluşturuyor. İş dünyasında ise Y kuşağı nüfusu hızla artıyor. Farklı sektörlerden şirketlere baktığımızda da bunu net olarak görebiliyoruz.

Akbank’da Y kuşağından yaklaşık 10 bin çalışan yer alıyor. Bu da toplam çalışan sayısının yüzde 60’ını oluşturuyor. Bankada Y kuşağı nüfusunun her yıl arttığını belirten Akbank İnsan Kaynakları ve Stratejiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Burcu Civelek Yüce, “Bu elbette genel olarak Y kuşağının iş hayatında giderek artan varlığının da bir yansıması” diyor.

Diğer şirketlerdeki çalışan nüfusundaki Y kuşağı oranı da bu durumu doğruluyor. Erbakır’da toplam çalışan nüfusunun yüzde 74’ünü, Migros’da yüzde 72’sini, Finans-bank’ta yüzde 71’ini, Yıldız Holding’de yüzde 65’ini, BSH’dayüzde 57’sini ve TAV’da yüzde 42’sini Y kuşağı oluşturuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz