Y kuşağını cezbetme yarışı

Şirketlerin Y kuşağından beklentileri yüksek. Birçok kuruluş, Y kuşağının kendilerine farklı bakış açısı kazandırmasını bekliyor.

25 EYLÜL, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Y kuşağını cezbetme yarışı


DİNAMİK ORTAMLAR
Y kuşağı iş dünyasını dönüştürüyor, şirketler geleceğin bu kuşakta olduğunu biliyor. Bu nedenle şirketler cephesinde Y kuşağını cezbetme yarışı yaşanıyor. Uzmanlar bu noktada özellikle gençlere en iyi olanağı sunan, esnek çalışma saatlerine, güçlü motivasyon araçlarına, kariyer planlamasına sahip şirketlerin ön plana çıktığını belirtiyor.

Yenibiris.com Yönetim Kurulu Üyesi Kamil Özörnek, tüm bunların yanında özellikle sosyal sorumluluk alanında görünürlüğü yüksek, sürdürülebilir projeler yürüten şirketlerin de onları cezbetmede avantajlı olduğunu söylüyor.

Şirketlerdeki uygulamalara baktığımızda tüm bunlardan birer parça görmek mümkün. Anadolu Efes, Ykuşağı çalışanlarını motive etmek ve günlük koşuşturmacadan uzaklaşmalarını sağlamak amacıyla 3 yıldır “WebyEfes” adını verdiği bir portalı kullanıyor. Şirket ayrıca fotoğrafçılıktan çikolata yapımına kadar çeşitli alanlarda kurslar düzenliyor, konser ve tiyatrolara indirimli biletler alıyor.

Arzum da Y kuşağı için çalışma ortamını sürekli dinamik tutmaya çalışıyor. Şirketin özellikle sosyal ak-tiviteler anlamında aktif olma çabası var. Arzum İnsan Kaynakları Müdürü Selçuk Dörtkaya, “Böylece farklı ilgi alanlarına hitap ederek, iş ortamındaki monotonluğu ortadan kaldırmaya gayret gösteriyoruz” diyor.

Akbank, “Switch” adını verdiği tersine mentorluk programıyla gençlerin dünyasını ve beklentilerini yakından tanımaya çalışıyor. Program kapsamında beş genel müdür yardımcısı yeni kuşaktan sosyal medya, yeni nesil bankacılık ve Y kuşağı müşteriler gibi alanlarda fikir alıyor.

MOTİVASYON YÖNTEMLERİ
Doğa Koleji de sürekli takdir bekleyen, sorumluluk almaya hevesli Ykuşağı için kurum içi iletişimi artırmaya yönelik eğitim programları düzenliyor. Her bir çalışan için de kariyer haritası çizip, buna yönelik çalışmalar yapıyor. Avea, “Aveamasters” adını taşıyan programıyla Y kuşağının kariyer planlarına ve kişisel gelişimine katkıda bulunmaya çalışıyor. TAV Havalimanları, yenilikçi fikirlerin ödüllendirilmesine yönelik Ideaport sistemini uyguluyor. Y kuşağıyla çalışan yöneticilere de belirli periyotlarda eğitimler veriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.