Yeni mezun ne kazanır?

İşte otomotivden finansa perakendeden bilişime kadar farklı sektörlerdeki yeni mezun ücretleri...

1 ŞUBAT, 20130
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni mezun ne kazanır?

Otomotivde maksimum giriş seviyesi ücreti ise 3 bin TL’ye kadar çıkıyor. Türkiye’de yaklaşık olarak 90 bin kişinin çalıştığı tahmin edilen bilişim sektörü de giriş seviyesi ücretlerin yüksek olduğu işler arasında. TÜBIDER’in araştırmasına göre sektördeki çalışanların yüzde 25,2’si 2 bin 500 TL’den fazla kazanıyor. Sektördeki çalışanların yüzde 7,5’i ise 4 bin TL ve üzerinde maaş alıyor. Sektörler arasında en düşük giriş seviyesi ücret ise perakende, reklam, hakla ilişkiler ve hizmet alanlarında görülüyor. Perakendede yeni mezun ücretleri aylık minimum bin TL’den başlıyor maksimum 2 bin TL’ye kadar çıkıyor.

POZİSYON ÖNEMLİ
Sektörden bağımsız olarak yeni mezunların işe girdiği şirkette çalıştıkları departman da ücret seviyesinde önemli bir etken. Mezun olduktan sonra satış, hukuk, iş geliştirme, bilgi işlem ve denetimde işe başlayanlar rakiplerine göre daha yüksek ücret alıyor. En düşük ücret ise çağrı merkezi, idari işler ve müşteri hizmetlerinde çalışanlara ödeniyor. Kumtepe, “Piyasa genelinde başlangıç seviyesinde fonksiyon bazında en yüksek mevcut ücreti hukuk fonksiyonu çalışanları alıyor” diyor. Hukuk bölümünde işe başlayanlar aylık net 2 bin 500 TL ücret alıyor. Kumtepe’ye göre yüksek ücret konusunda hukuk bölümünde çalışanları satış, AR-GE, pazarlama, iş geliştirme, proje yönetimi fonksiyonları takip ediyor. İnsan kaynakları bölümlerinde çalışan yeni mezunların kazançları da ortalamaya yakın. İnsan kaynakları fonksiyonun başlangıç pozisyonu için aylık ortalama ödediği ücret bin 700 TL seviyesinde bulunuyor. Oxygen Genel Müdürü Tolga Bilgin de yeni mezunların en çok para kazanabileceği bölümün satış departmanı olduğuna dikkat çekiyor. Bilgin, ‘Yeni mezunun eğer dışa dönük ve enerjik bir yapısı varsa en çok para kazanabileceği alan prim sistemi iyi çalışan satış görevleridir” diyor. En düşük başlangıç ücretleri ise çağrı merkezi fonksiyonlarında veriliyor. Çağrı merkezi fonksiyonlarında aylık ortalama yeni mezun ücretleri 900 TL seviyesine kadar düşebiliyor. Ücret konusunda dezavantajlı olan bölümler arasında müşteri hizmetleri, idari işler, muhasebe de yer alıyor. Ancak uzmanlar bu yıl diğer çalışanlar gibi yeni mezunların maaşlarında da yüzde 7-8 arasında artış yaşanacağını öngörüyor.

STAJYER MAAŞI

Yeni mezun işe alımları yılın her döneminde yapılıyor. Ancak yaz döneminden başlamak üzere eylül ve ekim özellikle yeni mezun adayların yoğun olarak değerlendirildiği bir periyod oluyor. Birçok firma özellikle iyi okullardan mezun ve yabancı dil bilen iyi, yeni mezun adayları bu dönemde bünyelerine katıyor.
Uzmanlar ise önde gelen şirketlere kabul edilen yeni mezunların büyük bir bölümünün daha önce stajyer olarak aynı şirkette çalıştığını belirtiyor. Stajyer aylıkları ise pek çok şirkette asgari ücret üzerinden ödeniyor. Staj sürelerinin sonunda adayların 6 ila 12 aylık performanslarına göre ücret seviyeleri artıyor veya azalıyor. Data Expert Genel Müdürü Hasan Altunkaya da büyük şirketlerde yeni mezunların genelde stajyer olarak işe başladığını söylüyor. Altunkaya, “Bu staj sürecinin sonunda yeni mezunların performansına göre ücret seviyesi belirleniyor” diyor. Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Microsoft’ta da staj kapsamındaki stajyerlere asgari ücret ödeniyor. Ancak buna ilaveten yemek parası ve staj süresince kullanmaları için notebook bilgisayar temin ediliyor. Ayrıca stajyerler de şirketteki tüm çalışanlara sunulan yan haklardan faydalanabiliyor. Modus Consultancy’nin kurucusu Itır Volkan da geleceğin liderlerini yetiştirmek için yetenek programları düzenleyen yabancı şirketlerin diğerlerine göre yeni mezunlara daha yüksek ücret ödediğini söylüyor. Volkan, “Uluslararası şirketler iyi düzeyde yabancı dil bilen ve yüksek lisans yapmış olan adaylardan oluşturdukları yetenek havuzundaki yeni mezunlara piyasa ortalamasının üzerinde ücret ödüyor” diye konuşuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.