Yeni mezundan CV yağmuru

Üniversitelerden her yıl ortalama 700 bin öğrenci mezun oluyor.

1 ŞUBAT, 20120
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni mezundan CV yağmuru


İLGİ KARŞILIKSIZ DEĞİL

Şirketlere binlerce CV yağarken bunlar arasında yeni mezun olanların oranı da hayli yüksek. Denizbank'a gelen başvuruların yüzde 20'sini yeni mezunlar oluşturuyor. Turkcell'de de iş başvurularının yüzde 20'si yeni mezunlara ait. Eczacıbaşı Holding'de iş başvurusu yapanların yüzde 25-26'sı yeni mezunlardan oluşuyor. Bilim İlaç'ta çalışmak isteyenlerin yüzde 60'ı, Vodafone'da çalışmak isteyenleri yüzde 25'i yeni mezun. Bu şirketler, yeni mezunların gösterdiği bu yoğun ilgiyi karşılıksız bırakmıyor. İş alımlarda her geçen gün artan oranda yeni mezunlara öncelik vererek kadrolarını genişletiyorlar. Bugün Türkiye'nin en beğenilen, en çok tercih edilen şirketlerine baktığımızda onların yeni mezun alımlarına özel bir önem gösterdiğini de gözlemliyoruz. Örneğin Coca-Cola Türkiye yeni açılacak pozisyon sayısını, çalışan sayısının yüzde 10'u kadar olacağını açıklarken, bu alımların yüzde 20'sinin ise yeni mezun olmasını planladıklarını belirtiyor. Hızlı tüketimin dünya devi P&G de alımlarının büyük çoğunluğunu yeni mezunlardan yapıyor. İşe aldığı yeni mezunlara, yöneticilerin koçluğu ve mentorluğuyla kurumsal ve fonksiyonel eğitimlerle kendilerini geliştirme fırsatı sunuyor.

API KREDİ KARİYER VE İNSAN GUCU YÖNETİMİ GRUP DİREKTÖRÜ
"190 bin başvuru aldık"
YÜZDE 70'İ YENİ MEZUN

2011 yılı içinde 190 bin başvuru aldık. Bu sayı geçtiğimiz yıl 195 bin civarındaydı. Aldığımız iş başvurularının yüzde 70'i, yeni mezunlardan geliyor. Yapı Kredi olarak stratejilerimiz ve ihtiyaçlarımız paralelinde işe alımlarımızı gerçekleştiriyoruz.
BÜYÜME STRATEJİMİZ
2012 yılında şube ağındaki büyüme stratejimiz doğrultusunda, istihdamın da bu büyümeye paralel olarak artacağını söyleyebiliriz. Yeni işe alımlarımızda, ihtiyaçlarımız doğrultusunda, yeni mezun veya konusunda deneyimli, uzman adayları işe alım sürecimize dahil ediyoruz.
ALIM YAPILACAK ALANLAR?
Çagrı merkezi, direkt satış, şube satış ve operasyon, genel müdürlük perakende bankacılık ve iç denetim bölümlerinin yeni mezunların tercih ettigi bölümler olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca yönetici adayı (MT) programlarının da yeni mezun adayların tercih ettigi bir kariyer başlangıcı olduğunu belirtmek gerekiyor.


GÖZDE BÖLÜMLER
Peki yeni mezunlar çalışmak için hangi sektör ve şirketleri tercih ediyor? Yenibir.com'un verilerine göre yeni mezun tercihlerinden ilk sırada banka-finans, perakendecilik ve egitim sektörleri geliyor. Yenibiris.com Genel Koordinatörü Burçak Pak Yılmaz, söz konusu sektörlerin büyüme performanslarının bu tercihte etkili oldugunu ifade ediyor. Monster verilerinde ise yeni mezunlar öncelikle olarak bilgisayar, otomotiv ve danışmanlık hizmetleri şirketlerine çalışma başvurusunda bulunuyor. En çok çalışılmak istenen departmanlara gelince. Yenibiris.com Genel Koordinatörü Burçak Pak Yılmaz, satış ve pazarlamada çalışmak isteyenlerin agırlıkta oldugunu belirtiyor. "Daha sonra mühendislik ve müşteri ilişkileri-CRM alanları öne çıkıyor. İnsan kaynakları ve egitim alanları dayeni mezunların en çok ilgi gösterdigi alanlar arasında ilk sıralarda" diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.