Yeni mezundan CV yağmuru

Üniversitelerden her yıl ortalama 700 bin öğrenci mezun oluyor.

1.02.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni mezundan CV yağmuru
Bu öğrenciler, Türkiye'nin en beğenilen şirketlerini CV yağmuruna tutuyor. Geçen yıl Yapı Kredi Bankası 'na ulaşan 190 bin CV'nin yüzde 70'ini yeni mezunlar gönderdi. Bu oran, Siemens Türkiye, Bilim ilaç, Arçelik gibi alanın öne çıkan şirketlerinde yüzde 50'yi aşıyor. Şirketler, yeni mezunların bu ilgisinden memnun. P&G gibi bazı şirketler alımların tamamını yeni mezunlardan yaparken Turkcell gibi özel programlar uygulayanlar da var. er yıl üniversiteler binlerce mezun veriyor. İş dünyasında yaşanan sirkülasyon da buna eklenince şirketlere yapılan iş başvuruları yıldan yıla artıyor. Özellikle çalışma koşulları, sunduğu kariyer olanakları ve marka değeri ile ön plana çıkan şirketler ise başvuru sıralamasında önde geliyor. Örneğin Denizbank'a 2011'de iş başvurusunda bulunan kişi sayısı 400 bin. Turkcell, 2010 yılında 165 bin iş başvurusu aldı. Şirketin 2011 toplam başvuru rakamları henüz netleşmedi, ancak Turkcell İK'dan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Meltem Kalender Öztürk, bugüne kadar yine 160 bin civarı başvuru olduğunu söylüyor. Eczacıbaşı Holding yılda ortalama 102 bin 626 iş başvurusu alıyor. 2010 yılında 107 bin 609 kişinin başvurduğu holdinge, geçen yılın ilk 11 ayında da toplam 80 bin 690 kişi iş başvurusunda bulundu. Tekfen İnşaat, 2012 yılında 103 bin 154 başvuru aldı. 2011 Kasım ayına kadar da şirkete 79 bin 493 kişi başvuruda bulundu. Bilim İlaç Bilim İlaç ve Vodafone'a her yıl ortalama 80 bin aday başvuru yapıyor. Uzmanlar, geçmiş yıllarla kıyaslandığında beğenilen şirketlere olan talebin arttığını, önümüzdeki dönemde bu artışın devam edeceğini dile getiriyor.

YENİ MEZUNUN DİKKAT ETMESİ GEREKEN 9 KRİTİK NOKTA
Şirket yöneticileri yeni mezunlara iş başvurularında şu noktalara dikkat etmeleri gerektiğini belirtiyor.
1- Öne çıkmak için tasarımı ve sunumuyla dikkat çekici bir CV hazırlamak önemli bir avantaj sağlar
2- CV'lerinizi bir sayfayı geçmeyecek şekilde hazırlayın.
3- CV'de yaptığınız işin içeriği ile ilgili bilgi verin. Özet bir şekilde deneyiminizden bahsedin.
4- Kendinizi diğer öğrencilerden farklı olarak nasıl geliştirdiğinizi ortaya koyun. Kulüp etkinliklere ve sertifikalarınıza yer verin.
5- Görüşmeye gitmeden, görüşmeyi yapacağınız şirket ve kişi hakkında bilgi edinin.
6- Görüşmeye gidilen kuruluşa saygı gösterir bir kıyafet giyin.
7- Görüşmede açık ve samimi davranın.
8- Soruları net yanıtlamak önemli. Başkalarının deneyimini dinleyerek bu noktaya hazırlanın.
9- CV'ye bir önyazı eklemek de oldukça önemli. Önyazı sayesinde o işte çalışmak için motivasyonlarınızı, hedeflerinizi, o güne dek elde ettiğiniz başarıları daha net bir çerçevede aktarabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz