Yeni mezundan CV yağmuru

Üniversitelerden her yıl ortalama 700 bin öğrenci mezun oluyor.

1 ŞUBAT, 20120
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni mezundan CV yağmuru
Şirketler cephesinden alınan bilgiler de bu verileri dogruluyor. Geçtigimiz yıl yeni mezunlar Eczacıbaşı Holding'e en çok saha satış, ürün marka yönetimi, insan kaynakları, üretim ve bütçe planlama bölümlerinde çalışmak üzere başvuruda bulundu. Coca-Cola'da ençok talep gören departman pazarlama. Zaten yeni mezun işe alımları da agırlıklı olarak bu departman için gerçekleştiriliyor. Turkcell'e başvuran yeni mezunların çogunlugu ise mühendislik pozisyonları ve teknoloji departmanlarına ilgi gösteriyor.

MELTEM KALENDER ÖZTURK TURKCELL IK'DAN SORUMLU GN. MDR. YRD. VAKFI YKB.
"PAF'a rekor başvuru aldık"
FARKLI SORUMLULUK

Turkcell gençler ve profesyoneller arasında en çok çalışmak istenilen şirketlerin başında geliyor. Türkiye'nin öncü ve lider şirketlerinden biri olmak bizlere çok farklı sorumluluklar yüklüyor. Bu sorumlulukları hakkıyla yerine getirmek için ekip olarak çok çalışıyor, nitelikli insan gücünü bulmak ve şirketimize çekmek noktasında çabalarımızın karşılıgmı aldıgımızı düşünüyoruz.
ÖĞRENCİYE ÖZEL
Üniversite öğrencisi olup şirketimizde çalışmak isteyenler için PAF (Profesyonelligine Adım Formasyonu) programı uyguluyoruz. Bu program kapsamında Türkiye'nin her yerinden mühendislik, iktisadi ve idari bilimler ve fen-edebiyat fakültelerinin lisans 3. ve 4. sınıf ile yüksek lisans ögrencileri bu sürece katılabiliyor. Başvuran adaylardan, degerlendirme sürecimizde başarılı olan ögrencilerin programa katılımını saglıyoruz. 2011 yılında PAF'a 12 bin 800 gibi rekor bir başvuru aldık.


İŞE ALIM BASAMAKLARI

Yeni mezunların işe alımında her şirket kendine özel yöntemler uyguluyor. Yapı Kredi'de açık pozisyonlar dogrultusunda, başvuru kanallarından toplanan özgeçmişler üzerinden ilk degerlendirme yapılıp daha sonra adaylar pozisyonun özelligine göre sınava çagırılıyor. İşe alım sürecinde deneyimsiz adaylara genel yetenek testi uygulanıyor. Pozisyona baglı olarak da sayılar, algılama, hafıza yeti testleri ve İngilizce testi söz konusu oluyor. Coca-Cola, işe alım süreçlerinde yetkinlik bazlı mülakatın yanı sıra dil testi, sözel ve sayısal yetkinlik, kişilik envanterleri, grup mülakatları, sunum ve diger degerlendirme merkezi uygulamaları kullanıyor. Turkcell genel yetenek sınavı ve kişilik analizi yapıyor. Türkçe ve İngilizce olarak yüz yüze mülakat gerçekleştiriyor. Grup vaka çalışmalarina da yer veriyor. Vodafone yeni mezunları işe alırken farklı araçlar kullanarak, yetkinliklerini sergileyebilecekleri çeşitli ortamlar yaratıyor. Vodafone Türkiye insan Kaynaklarından Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Toygan Pulat, "Bu çerçevede, işe alım görüşmesi, kişilik testi, İngilizce testi, degerlendirme merkezi ve panel mülakat uygulamaları var" diyor. Eczacıbaşı Holding, adayları sayısal ve sözel anlama ve degerlendirme testlerine tabi tutuyor. İngilizce sınavı, yetkinliklerin degerlendirilmesi için görüşme ve iş simülasyonları, mesleki kişilik envanteri yapıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.