Yeni mezundan CV yağmuru

Üniversitelerden her yıl ortalama 700 bin öğrenci mezun oluyor.

1 ŞUBAT, 20120
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni mezundan CV yağmuru


ZORLU HOLDING İNSAN KAYNAKLARI DİREKTÖRÜ
"Bu yıl 150 yeni mezun alacagız"
100 BİN BAŞVURU

Bu yıl grup olarak toplamda 100 binin üzerinde iş başvurusu aldık. Geçen yıl bu rakam 90 bin civarlarındaydı. Aylık ortalama 8 bin-8 bin 500 başvuru alıyoruz. Yapılan iş başvurularının yüzde 30- 35 kadarı yeni mezunlardan geliyor. Vestel Grubu olarak 200 beyaz yaka personel almayı planlıyoruz. Bunun 150'si yeni mezun olacak.
TALEP NEREYE YOĞUNLAŞIYOR?
Enerji Grubu ise 75 kişi almayı planlamakta olup, buradaki yeni mezun sayısı 20. Tekstil Grubu'na da 15'i yeni mezun olmak üzere toplam 30 kişi alınacak. Yeni mezunların şirketimizde en çok talepte bulundukları pozisyonlar satış, pazarlama, üretim, AR-GE ve stratejik planlama bölümleri.
DAHA ÇOK DEĞER
Yeni mezunlar rutin operasyonel işlerden çok yetkinliklerini daha iyi kullanabileceklerine inandıkları fonksiyonları tercih ediyor. Bu fonksiyonların şirkete daha çok katma deger sagladıgını, kariyer gelişimi olanaklarının da diger bölümlere oranla daha fazla oldugunu düşünüyorlar.

2012'DE NE OLACAK?
Bu yıl birçok şirket işe alım gerçekleştirecek. Bu alımlarda yeni mezunlara da agırlık verilecek. Tekfen İnşaat'm yeni eleman ihtiyacı önümüzdeki dönemde daha da artacak. 2012 yılında Tüpraş Rafinerisi projesi için 4 bin 500 kişiyi, Fas ve Türkmenistan projeleri için de 2 bin kişi olmak üzere toplam 6 bin 500 kişiyi istihdam edeceklerini belirten Tekfen İnşaat yetkilileri, "Bu rakamın yüzde 15-20'si 'beyaz yaka' kapsamında mühendis ve yöneticiler, yüzde 80-85'i ise mavi yakalı çalışanlardan oluşacak. Yaklaşık 1.200 beyaz yakalı yeni istihdamın yüzde 10'unu, yani 120 kişiyi yeni mezunlardan oluşturmayı hedefliyoruz" diyor. Eczacıbaşı Holding, önümüzdeki dönemde 600-800 kişiyi istihdam etmeyi planlarken Denizbank'ta bu rakam 1.100. Banka yetkilileri, büyüme hedefleri dogrultusunda bu alımı yapacaklarını ifade ediyor. BSH, 2012 yılında yaklaşık 300 kişiyi işe alacak. Bunların yaklaşık yüzde 10'u yeni mezun olacak. Turkcell Grup olarak 2012 yılı için de belirlenen iş ihtiyaçları dogrultusunda işe alım yapacak. Turkcell İK'dan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Meltem Kalender Öztürk, sadece İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde degil Turkcell Global Bilgi Çagrı Merkezi ile ulaştıkları Erzurum, Diyarbakır, Karaman, Artvin, Eskişehir gibi Anadolu'daki diger illerde de büyüdüklerini söylüyor. "Bu yıl yeni mezun alım oranımız yüzde 15 olacak" diye konuşuyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.