Yeni nesil yetenek peşindeyiz

Dev sanayi grubu Borusan, kıdem ortalaması en yüksek gruplardan… Ancak grup yenilikçilik vizyonunun bir parçası olarak “yeni nesil yetenekleri” daha üniversitedeyken keşfedip kazanıyor. Borusan Holding İnsan Kaynakları Başkanı Semra Akman, grubun kültürüyle uyumlu olarak inisiyatif alan, girişimci çalışan aradıklarının altını çizerken, “Üstlendiği işte fark yaratacak insanlarla birlikte çalışmak istiyoruz” diyor.

23.07.2015 15:15:210
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni nesil yetenek peşindeyiz
70’inci yılını geride bırakan köklü sanayi grubu Borusan, başta Türkiye olmak üzere dünyanın değişik pazarlarında çelik, distribütörlük, lojistik ve enerji sektörlerinde istikrarlı büyümesini sürdürüyor. Buna bağlı olarak işe alımların büyük bölümünü holdingin büyüme hedeflerinden kaynaklanan kadro artışları oluşturuyor. Borusan güçlü çalışan bağlılığı seviyesine paralel olarak kıdemortalaması yüksek bir şirket ama gençlere de kapısı sonuna kadar açık. Grup, üniversiteden yenimezun olacak, potansiyeli yüksek gençleri “Yeni Nesil Yetenek” programı adı altında keşfedip, 18 ay boyunca özel bir programla takip ettikten sonra holdinge kazandırıyor. Borusan Holding İnsan Kaynakları Başkanı Semra Akman, “risk almaktan çekinmeyen, hızlı ve esnek aksiyon geliştirme becerisine sahip, yaratıcı, farklı ve ekonomik çözüm geliştirmeye odaklı, inovasyon ve yeni ürün geliştirmeye tutku derecesinde bağlı” bir çalışan profili aradıklarını söylüyor. Akman, 2015 yılında 425 beyaz yakalı işe almayı planladıklarını belirtirken, “Aramıza yeni katılacak çalışanlarımızla ilgili bir yaş öngörümüz bulunmuyor. Ancak bu yıl 28 Yeni Nesil Yeteneği bünyemize kazandırmayı hedefliyoruz” diyor. İşte Akman’ın ağzından “Borusanlı” olmaya giden yolun köşe taşları…
İK vizyonunuzu “yetkinliği, motivasyonu ve performansı yüksek çalışanlarla fark yaratmak” olarak özetliyorsunuz. Fark yaratan çalışanlara sahip olmak için stratejiniz ne?
Biz insan kaynağını en değerli kurumsal varlığımız olarak algılıyoruz. Çalışanı odağına koymayan hiçbir girişimin de uzun vadeli bir başarı getirmeyeceğine inanıyoruz. Bu doğrultuda İK politikalarımızı 3 temel unsur üzerine şekillendiriyoruz: Grupta geleceğin liderlerini yetiştirmek, en iyi yetenekleri çekip bünyede tutmak, çalışanmemnuniyetini ve motivasyonunu artırmak. Bu politikalarla yüksek yetkinlik düzeyine sahip bireylerin kendilerini geliştirip potansiyellerini en verimli şekilde kullanmalarını sağlamayı ve en iyilerin çalışabileceği bir ortam yaratmayı hedefliyoruz. Sorumluluk üstlenerek ve inisiyatif kullanarak işlerine ve işlerinin sonuçlarına sahip çıkmaları konusunda çalışanlarımızı yüreklendiriyoruz.
İK politikanızın bir önemli ayağı da “inisiyatif alan girişimci çalışan yaratmak”. Bunu başarmak için ne gibi somut uygulamalarınız var?
Biz bu kapsamda yeni ürün geliştirme ve inovasyon alanlarında organizasyon yapımızı yeniledik. 2012 yılı itibariyle her şirketimizde, mevcut organizasyonlarımıza ek olarak “yeni ürün geliştirme” ve “inovasyon” birimlerimizi kurduk. Buradaki yaklaşımımız, geliştirdiğimiz her bir yeni ürün veya hizmeti “kuluçka merkezindeki bir proje” gözüyle ele almak. Bildiğiniz üzere her bir yeni ürün veya hizmetin iş modelinin, planlanmasından ticarileştirilip belirli bir olgunluğa ulaşması ciddi bir çaba ve zaman gerekiyor. Mevcut işlere odaklanmak yeni işleri riske atmasın diye ayrı departman kurduk.Her bir projenin seçilmesi, yapılandırılması gibi kritik noktalarda her şirketimizde üst yönetimlerimizden oluşan inovasyon komiteleri, yeni ürün geliştirme ve inovasyon birimlerine yön gösteriyor. Bu kapsamda 2014 yılında oluşturulan özel çalışma ekiplerimiz toplam 35 farklı iş fırsatını değerlendirdi ve bunların içinden 8 ayrı projeyi kuluçka aşamasına getirdi. Böylece tüm birimlerin birbirinden beslendiği, yaratıcı bir iklim yaratmış olduk. Bu iklimde yeni nesil çalışanlarımız da önemli bir deneyim elde ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz