Yetenek havuzuna nasıl girilir?

2010 yılında yine birçok şirket büyüme hedeflerine paralel olarak MT programıyla geleceğin yöneticilerini yetiştirmeye devam edecek.

1.03.2010 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yetenek  havuzuna  nasıl girilir?
Son yıllarda kendi yöneticilerini yetiştirmek ve içeriden terfi sistemi uygulamak birçok şirketin tercih ettiği bir uygulama haline geldi. Hem kaliteli insan kaynağına ulaşmak hem çalışan sadakati yaratmak adına bu uygulamaların olumlu sonuçlarını alan şirket ve kuruluşlar, bu kapsamda çeşitli programları hayata geçirerek yönetici adaylarını (MT) eğitiyor. Onları profesyonel iş dünyasına hazırlarken, yetenekleri ve potansiyelleri doğrultusunda şirket içinde kendilerine en doğru rotayı çizmelerine de destek oluyorlar.
Ağırlıklı olarak yeni mezunlar arasından tercih edilen bu yönetici adayları MT programlarına alınıyor. Genellikle 6 hafta ila 12 hafta süren bir eğitimden sonra onları zorlu sınav ve mülakat maratonu bekliyor. Bu maratonda da başarılı olurlarsa tüm geleceklerine yön verecek parlak bir kariyer yolculuğu başlıyor.
Bugün birçok şirketin üst düzey yöneticisinin ilk adımı MT programlarıyla atarak o pozisyonlara geldiği biliniyor. Bu nedenle her yeni mezun için idealindeki şirketin MT programına dahil olmak kritik bir öncelik taşıyor.  Peki hangi şirket yılda kaç MT alıyor, bu MT’lerde hangi özellikleri arıyor, MT’leri nerede, nasıl bir eğitim ve eleme süreci bekliyor?
Genç Capital, sektörlerin en güçlü oyuncularının yönetici adaylarını nasıl yetiştirdiklerini araştırdı.
MT’LER DA­HA HIZ­LI İLER­LiYOR
Garanti Bankası, 1989 yılından bu yana MT programları uyguluyor. Bu program kapsamında genç mezunları bünyesine katarken, gelecekte değerlendirmek üzere potansiyeli yüksek yönetici havuzları da oluşturuyor.
Banka MT programı için her yıl mayıs ayında alım sınavları düzenleniyor. Sınavda başarılı olan adaylar, grup ve bire bir mülakatlara katılıyor. Bu süreçten başarılı olarak geçenler, 2 aylık sınıf içi ve 3 aylık işbaşı eğitimden oluşan eğitim programına dahil ediliyor.
Banka geleceğin yöneticilerinin yetiştiği MT programlarına oldukça önem veriyor. Yetkililer de bu konunun altını çiziyor. “MT, MBA kalitesinde ve donanımındaki eğitim içeriği ve göreve başladıktan sonraki performans değerlendirme süreciyle oldukça ciddiye aldığımız bir program. Performans danışmanlığı yaklaşımıyla MT’lerimizin ihtiyaçlarına yönelik, farklı gelişim yöntemlerini kullandığımız gelişim programlarına katılımlarını sağlıyoruz. MT programımızı her yıl bankamız stratejileri, eğitimde yeni trendler ve katılımcı geribildirimleri paralelinde güncelliyoruz” diye konuşuyorlar.
Garanti’deki kariyerine MT olarak başlayan çalışanlarının, öncelikle aldıkları eğitimle farklılaştığına dikkat çeken yetkililer, bu çalışanların Garanti’deki kariyer yollarında daha hızlı ilerleme fırsatına sahip olduklarını ifade ediyor.
EU­RO­BANK TEK­FEN, 25 MT ALA­CAK
Eurobank Tekfen’in MT programı 2 modülden oluşan gelişim ve işbaşı eğitimlerini kapsıyor. Katılımcılar program süresince kurum içi ve kurum dışı eğitmenlerle çalışıyor. Birinci eğitim sonunda şubelere gönderiliyorlar. Bu programları tamamladıktan sonra da genel değerlendirme sınavına alınıyorlar.
Önümüzdeki yıl itibariyle Eurobank Tekfen olarak hızlı bir büyüme dönemine gireceklerini kaydeden Eurobank Tekfen İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Türkselçi, bu nedenle MT programlarının kendileri için büyük önem taşıdığını ifade ediyor. “Özellikle içeride yetişmiş ve yüksek performanslı olan MT’ler için büyüme dönemleri bir üst pozisyona geçiş fırsatları anlamına geliyor” diyor.
Eurobank Tekfen, MT ilanlarını gazete ve kurumsal internet sitesinde yayınlıyor. Ardından uygun adayları genel yetenek ve İngilizce test uygulamalarına davet ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz