Enerji Borsası ne getirecek?

Geniş Açı’nın bu toplantısı, “Enerji Borsası Ne Getirecek?” başlığıyla düzenlendi.

1.10.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Enerji Borsası ne getirecek?


Bakış açısını değiştirmemiz gerekiyor. Önümüzdeki yıllarda EU ETS dediğimiz Avrupa Emisyon Ticaret Sistemi ile birlikte, ister istemez bölgesel yatırımlara girmemiz gerekecek. Biz bugün “Damga vergisinden mustarip oluyoruz" diyoruz ama bundan belki 5-7 sene sonra karbon vergisinden mustarip olmaya başlayacağız.
Benim tezde önerim şuydu: İster istemez bölgesel yatırımlara gitmek zorundayız. Çünkü enerjinin, atıl kapasitenin bir şekilde kullanılması lazım. Bunun da üretim yatırımından daha çok iletim yatırımlarına önem verilerek yapılması gerekiyor. Bizim yapmamız gereken, ilk önce Romanya, Türkiye,

Yunanistan, Bulgaristan hattının Romanya hattı ile birlikte bir ring haline getirilmesi ki bizim yaptığımız akademik çalışmalarda bu sistemin çalışabileceği de görülüyor. İkincisi de EPİAŞ’ın bu vizyonunu bölgeye yayması. İlk önce belki Gürcistan’dan başlayarak elektrik sektörüne, sonra da gaza çevirmek. Gazla da Kuzey Irak gazını buradan getirirken Türkiye’nin yöresel hub olma rolünü öne çıkaracağız. Yani bence kısa bir şekilde EPİAŞ fonksiyonel bir yapı alacak ama 4-5 yıllık bir vizyoner yapıya geçmek zorunda. Çünkü Doğu’daki kaynakları Batı’ya iletirken, bu ister elektrik ister gaz şeklinde olsun, EPİAŞ’ın büyük rolü olacağına inanıyorum.

Burada en önemli katkı, üniversitelerle EPDK ve özel sektörün üç ayaklı bir şekilde çalışıyor olması. Bu daha yeni başladı. Biraz daha vizyoner, 4-yıl sene ilerisine bakan yapılar oluşturulmak zorunda. Bu da regülasyonun vizyoner olması gerektiğini gösteriyor. Türkiye enerji hub’ı olacak mı? Orada yanıt evet. Tek konu zamanlama... Ne zaman olacak?

Reha Pamir Son turumuzda bir genel değerlendirme, geleceğe dönük bir vizyoner bakış rica ediyorum. Sözü Cihan Bey’e vermek istiyorum. Nezir Bey de bahsetti, 2015 yılına kadar geçerli olan geçiş dönemi sözleşmeleri mevcut dağıtım şirketleriyle EÜAŞ ve TETAŞ arasında. Aynı zamanda 2015 sonu itibarıyla perakendecilik ya da hane halkının bile tedarikçisini seçebileceği bir yapı hedefleniyor. Perakendecilik segmentinde rekabetin artması bekleniyor. Keza eş zamanlı olarak EÜAŞ özelleştirmeleri başladı ve devamı bekleniyor. Dolayısıyla kamunun pazar paylarının azaldığı ve belki özel sektörün her segmentte pazar payının arttığı bir döneme geçiyor olacağız. 2015 sonrasında Türkiye’de nasıl bir enerji sektörü piyasası bekliyorsunuz? Aynı zamanda EPİAŞ ve enerji borsaları anlamında da nerelere gelmiş oluruz? Nasıl bir yapı bizleri bekliyor?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz