Enerji Borsası ne getirecek?

Geniş Açı’nın bu toplantısı, “Enerji Borsası Ne Getirecek?” başlığıyla düzenlendi.

1.10.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Enerji Borsası ne getirecek?

Bunlar da serbest piyasaya değil, dağıtım şirketlerinin perakende şirketlerine veriliyor. Özetle her şey EÜAŞ’ın özelleştirilmesiyle alakalı. Sayaç yatırımlarının, otomatik sayaç okuma yatırımlarının gerçekleşmesiyle alakalı. Bu bir altyapı meselesi. Bunlar olduğu takdirde piyasadaki serbestlik oranının yükseleceğini düşünüyorum. Bu da sağlıklı bir şey. Aslında piyasamız doğru yolda gidiyor. Dün geldiğimiz nokta ile bugün bulunduğumuz nokta arasında gerçekten çok sevindirici bir yerdeyiz. Ben bu gelişmenin devam edeceğini bekliyorum.

Reha Pamir Teşekkür ederim. Batu Bey’e dönmek istiyorum. Borsaların işlediği bir piyasa ortamında gerek şeffaflık gerekse referans fiyatın oturduğunu düşündüğümüzde, bunun sektöre etkisi nasıl olur? Hem yeni proje geliştirmede, hem finansman anlamında, hem yeni oyuncuların piyasaya ilgisi açısından rekabete etkisi ne olur? Örneğin şu an devam eden özelleştirmeler var. İlgiyi artırır mı?

Batu Aksoy Ben her açıdan olaya optimist bakıyorum. Bence bu söylediklerinizin hepsinde pozitif etki yapar. Zaten şu ana kadar da bunlar konuşuldu. En sondaki somut örnekten başlarsak, mesela enerji üretim yatırımlarının ne kadar önemli olduğundan bahsettik. Bunun hızlandırılmasını ve bir an evvel sonlandırılmasını istiyoruz. Şu an içinden geçtiğimiz konjonktürde bu biraz yavaşlayabilir. Umarım ondan sonra tekrar hızlanacaktır. Ama likit bir piyasanın olduğunun bilinmesi durumunda yerli yabancı enerji yatırımcısı mutlaka varlıkları primlendirecektir. Dolayısıyla bu da hem kamuya hem tüketiciye her açıdan pozitif yansıyacaktır diye düşünüyorum.

Çok güzel bir noktaya vurgu yapıldı. Enerji borsası konseptine makro açıdan bakıldığında Türkiye’nin kendisi bir enerji borsası gibi görülmelidir. Yani bölgesel bir ‘enerji hub’ı olmalıdır diye düşünüyorum. Bütün bunların sonucunda Türkiye gerçek manada bir çekim merkezi olacaktır. Türkiye’nin yılsonuna kadar tüketimi her halde 252-255 terawatt saatleri bulması bekleniyor. Şimdi Türkiye’nin kuzeyden güneye, doğudan batıya komşularına bakalım. Rusya, Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan, İran, Irak, Suriye, Bulgaristan derken ve bunları Balkan bölgelerine genişlettiğimiz zaman, esasında 250’nin kat be katı, belki binlerce terawatt’lık bölgesel hacimden bahsediyoruz. Bu sadece elektrik. Bunun bir de gaz tarafını unutmayalım. Bu bahsettiğimiz bölgede milyarlarca metreküplük doğalgaz ticaret hacmi ve kullanımı söz konusu. Altyapıya baktığımız zaman çok ciddi işler yapılmış. Türkiye’nin tüm komşularıyla iletim hatları var. Doğalgaz boru hatlarına baktığımız zaman Rusya ile iki taraftan doğalgaz boru hattımız var; Mavi Akım ve Batı Hattı. Azerbaycan keza aynı şekilde. İran ile doğalgaz boru hattımız var. Türkiye’ye LNG geliyor. LNG depolarımız, tesislerimiz var. Biraz önce söylediğiniz gibi Türkiye’nin en önemli unsuru, doğal kaynaklarını çeşitlendirmesi gerekiyor. Aksi halde enerji maliyetlerini düşüremez. Dolayısıyla Irak gerçeğini, Doğu Akdeniz’de keşfedilen doğalgazlar gerçeğini ve bunların Türkiye’ye yakınlığını göz ardı edemeyiz. Bir an evvel kendimizi onlarla da bağlamalıyız. Daha fazla kaynak gelmesi lazım. Dünyadaki trendlere baktığımızda şunu da görüyoruz. Sadece kaynakların gelmesi değil ne fiyatla geldiği de çok önemli.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz