Enerji Borsası ne getirecek?

Geniş Açı’nın bu toplantısı, “Enerji Borsası Ne Getirecek?” başlığıyla düzenlendi.

1.10.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Enerji Borsası ne getirecek?


Özetle bu işin içinde özel sektör olmasının 3 ana nedeni bu saydıklarımdır. Birincisi tarafsızlığımızı ispatlayabilmek, ikincisi hızlı hareket edebilmek, üçüncüsü de kalifiye personel istihdam edebileceğimiz ortamın sağlanması.

Reha Pamir Teşekkürler. Ben şimdi sözü biraz da türev piyasalarıyla ilgili gelişmeleri dinlemek adına Mustafa Kemal Bey'e vermek istiyorum. Elektrik piyasalarına dayalı kontratların işletilmesiyle ilgili yetkili merci Borsa İstanbul. Dolayısıyla buna ilişkin olarak şu andaki hazırlıklarınız ne seviyede? Özellikle bu alandaki türev piyasaya yönelik olarak beklentilerinizi kısaca açıklayabilir misiniz?

Mustafa Kemal Yılmaz Tabii öncelikle hem İş Yatırım’a hem Capital dergisine bu nazik davetleri için teşekkür ediyorum. Biliyorsunuz mart ayı sonunda çıkan Enerji Piyasası Kanunu'nda, tüm türev piyasa işlemleri ile birlikte standardize edilmiş sözleşmelerin işlem görmesi için platform Borsa İstanbul olarak belirlendi. Borsa İstanbul olarak da türev piyasaların etkin bir şekilde işletilmesi için çalışacağız. Türev piyasalar konusunda yapacaklarımıza değinmeden önce bir hususun altını çizmekte fayda görüyorum. Biz yurtdışındaki spot ve vadeli enerji piyasalarının yasalarını incelediğimizde şöyle bir olgu gördük: Türev piyasaların etkin bir şekilde gelişebilmesi için iyi bir spot piyasasına ihtiyaç var. Bu spot piyasasının da 1-2 yıl sağlıklı bir şekilde işlediğini görmeye ihtiyaç var. Çünkü türev piyasalar aslında “underlying asset” dediğimiz, altına kurulu olduğu düzeni sağlam bir piyasadan oluyor. Dolayısıyla biz türev piyasa için spot piyasayı ne kadar sağlıklı bir şekilde oluşturabilirsek, geleceğinde de türev piyasada o başarıyı elde edebiliriz. Bunun en açık örneği de 2011 yılında işleme açılan elektrik üzerine vadeli işlem sözleşmelerinin işlem hacminin maalesef oluşamaması. Nakit uzlaşıya dayalı bu sözleşmeler sektörle istişare ederek çıkarılmış oldukları bir noktada yeteri kadar işlem hacmine
ulaşamamış bulunuyorlar. Bu nedenle biz EPİAŞ’m sağlıklı bir fiyatlama mekanizması, şeffaf bir bilgilendirme mekanizması, etkin bir risk yönetim mekanizması ve piyasalararası bir gözetim mekanizması ile şekillenmesinin çok kritik olduğunu düşünüyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz