2023’te her şey çok farklı olacak

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 2023'te kentin çok daha ileri ve farklı bir noktada olacağını savunuyor.

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
2023’te her şey çok farklı olacak


Türkiye’nin Tübitakdestekli ilk bilim merkezi, yeni raylı sistem yatırımları, atıksu arıtma tesisleri, şehir meydanı, Mevlana Meydanı, tarihi eserlerin restorasyonu ile ilgili çalışmalarımız, 100 bin metrekareden büyük yeni parklar ve diğer yatırımlarımız hep bu hedef doğrultusunda gerçekleşiyor. Sadece fiziki belediyecilik değil; sosyal, kültürel, bilgiye dayalı ve ekolojik belediyecilik diye beş ayak oluşturuyoruz. Tüm bunların amacı da şehrin imarını gerçekleştirmek ve insanların mutlu olmasını sağlamak.

Konya Büyükşehir Belediyesi olarak hedeflerinizden bahseder misiniz?
Türkiye’de son yıllarda yapısal bir dönüşüm gerçekleşti. Son 10 yılda devlet ile millet adeta yeniden kucaklaştı. Bu süreçte vesayet sistemi ortadan kalktı, halkın iradesi bütün olaylarda egemen olmaya başladı. Türkiye’nin dünyada itibarı arttı, ülkemiz daha güçlü bir hale geldi. Başbakanımız önce 2023 hedefini, sonra da 2071 hedefini koydu. 2023’e kadar dünyada en güçlü 10 ülke arasına girmek istiyoruz. 2071’de ise hedef, lider ülke Türkiye. Bu amaca ulaşmak için tüm kurum ve kuruluşlarımızın, insanımızın buna odaklanması gerekiyor. Bu konuda belediyelere büyük görev düşüyor. Konya, 2023 yılında bütün alt ve üst yapı problemlerini çözerek dünya şehirleri arasında bugünkünden çok farklı bir noktada olacak.

“MEVLANA HÂLÂ İNSANLIĞA YOL GÖSTERİYOR”
Bir sevgi ve hoşgörü şehri olarak tüm dünyada tanınan Konya, konumunu Hazreti Mevlana’nın çağları aşan evrensel anlayışına borçlu. Hazreti Mevlana’nın yüzyıllar öncesinde söyledikleri bugün hala insanlığa yol gösteriyor. Konya’ya gelen ziyaretçilerin büyük bir çoğunluğu Hazreti Mevlana için geliyor. Konya, bunun yanında dünyanın bilinen en eski yerleşim yerlerinden olan Çatalhöyük, Gilistra ve Sille gibi tarihi binlerce yıl öncesine dayanan yerleşim yerlerinin yanında başkentlik yaptığı Selçuklular ve Osmanlı İmparatorluğu döneminden önemli tarihi eserler barındırıyor. Restorasyon çalışmaları

Şehrimizde son yıllarda yaşanan değişim ve gelişimin ardından ziyaretçi sayısı 500 binden 2,5 milyona ulaştı. Başta tarihi eserlerin ihya edilmesine yönelik yürüttüğümüz Mevlana Kültür Vadisi projemiz olmak üzere şehir genelindeki tarihi eserlere sahip çıkılması çalışmaları büyük önem taşıyor. Dünyanın en büyük restorasyon çalışmalarından olan Tarihi Bedesten Çarşısı düzenlemesi, Mevlana Meydanı,Tarih Şehir Meydanı,Mevlana Türbesi çevresinde yeni müzelerin yapılması ve diğer restorasyon çalışmalarımız gibi yapımını ve projesini yürüttüğümüz çok sayıda yatırım devam ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz