2023’te her şey çok farklı olacak

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 2023'te kentin çok daha ileri ve farklı bir noktada olacağını savunuyor.

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
2023’te her şey çok farklı olacak


5 milyon ziyaretçi hedefi Şeb-i Arus törenlerini ve sema programlarını bir yıl boyunca usulüne uygun olarak izleyen misafir sayısı 2004 yılı öncesi 13 bini geçmiyordu.Artık bir yılda 200 bin misafirimiz, hem Şeb-i Arus törenlerine hem de her hafta cumartesi günleri yapılan aslına uygun sema programlarına katılıyor. Bu ilginin Mevlana Türbesi çevresine yapacağımız yeni müzeler, yaşayan Mevlevihane ve kültür merkezleriyle daha da artacağını düşünüyoruz. Mevlana Kültür Vadisi Projemiz, üniversite sayısının 4’e çıkması, hükümetimizin ve yerel yönetimlerin yaptığı yatırımlar, yeni otellerin açılması ve hızlı trenin de hizmete girmesiyle şehrimizi ziyaret edenlerin sayısının kısa süre sonra 5 milyona ulaşacağını tahmin ediyoruz.

“YENİ YATIRIMLARA AÇIĞIZ”
Şu anda Konya’da 100’den fazla sektörde üretim var. Belki küresel firmalar haline gelinememiştir ama Türkiye’de en fazla KOBİ Konya’da. 5 bine yakın CNC tezgahlı elektronik makinelerle üretim yapan tesis var. Konya, altyapı ve yaşam kolaylığı olarak şehir hizmetlerinin en ucuz verildiği yerlerden biri.Ayrıca valilik koordinasyonuyla ticaret ve sanayi odaları, borsası, yerel yönetimler ve STK’larıyla kurumlar arası işbirliğinin en güçlü olduğu illerden. Konya’da 10-15 yılda gelinen seviye,şehrin nereye doğru gittiğinin de bir göstergesi. Konya’nın sanayi çeşitliliği, şehrin büyük gücünü oluşturuyor.

TÜİK tarafından yayınlanan istatistiklere göre Anadolu’da son bir yılda ihracatçı sayısını en çok artıran il Konya oldu. İhracat rakamımız firma başına yeterli değilse de ihracatçı sayısına baktığımızda Türkiye’de İstanbul,Ankara,İzmir ve Bursa’dan sonra 5’inci şehir konumundayız. Geçmişte ihracatın hiçbir prosedürünü bilmeyen firmalarımız, KOBİ statüsünde de olsa, artık dünya fuarlarını takip ediyor ve uluslararası şirket olma hazırlığında. Biz de yerel yöneticiler olarak 1960’larda şehrin ilk planlarının yapıldığı günlerden bugünlere hep birlikte yatırım, şehircilik, eğitim ve sağlık altyapılarını güçlendirmek için gayret gösteriyoruz. Konya geniş arazi yapısı, altyapı imkanları, barışçı insan yapısı, kurum ve kuruluşların birlikte hareket etme özelliğiyle yeni yatırımlara her zaman açık.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz