""3 sektörde büyüyeceğiz""

Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Savaş M. Özaydemir, Krizi aştıklarını belirtti.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
"3 sektörde büyüyeceğiz"
Eskişehir, coğrafi konumunun yarattığı avantaj ile her dönemde Anadolu’nun batıya açılan kapısı oldu. İki üniversiteye sahip olan Eskişehir, bugün öğrenci kenti olarak anılıyor. Kent ekonomisi de büyük oranda öğrencilerin yarattığı bu kaynaktan besleniyor. Şehircilik alanındaki çalışmalarıyla da gündem yaratan Eskişehir, tiyatrosu, sinema salonları, festivalleriyle tam bir kültür kenti görünümünde. Şehrin çok sayıda önemli sektörü olsa da, lokomotif ve motor, havacılık gibi sektörlerde Eskişehir ülkenin en önemli merkezi. Birçok kuruluş tarafından yapılan gelişmişlik araştırmalarında üstlerde kendine yer bulan Eskişehir, Anadolu’nun en önemli kentlerinden biri konumunda. Eskişehir Sanayi Odası’nda 594 kayıtlı üyenin olduğu ve bu üyelerin tüm sektörlerde dengeli dağıldığını belirten Eskişehir Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Savaş M. Özaydemir, “İl ekonomisinde sektörlerin payına baktığımızda yüzde 60 ile hizmet sektörü ilk sırada yer alırken, bunu yüzde 30 ile sanayi sektörü ve yüzde 10 ile tarım sektörü izliyor” diyor. Savaş M. Özaydemir, dergimizin sorularını yanıtladı:

Eskişehir ekonomisinin Türkiye açısından önemi nedir?

Eskişehir’de son yıllarda sanayinin ve ticaretin gelişimi, buna bağlı olarak iki üniversitenin varlığı ve buralarda okuyan öğrenciler sayesinde sosyoekonomik yaşam da hızlı bir gelişme gösterdi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) ve diğer kamu kuruluşları tarafından ortak yapılan bir araştırmaya göre Eskişehir 2005 yılında Türkiye genelinde 81 il arasında 3’üncü sırada bulunuyor. Yine Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nca hazırlanan İnsani Gelişmişlik Raporu’nda ise Eskişehir, beşeri gelişmişlik ve yaşanabilir kentler düzeyi bakımından 3’üncü sırada yer aldı. İki yıldır illerin gelişmişliği konusunda çalışmalar yapan Uluslararası Rekabet Araştırmaları Kurumu (URAK) tarafından gerçekleştirilen İllerarası Rekabetçilik Endeksi çalışmasının 2008 ve 2009 yılı sonuçlarına göre de, Eskişehir 81 il arasında en rekabetçi 6’ncı il olarak öne çıktı. Bu çalışmanın bir başlığı olan beşeri sermaye ve yaşam kalitesi endeksine göre ise Eskişehir, Türkiye’de 3’üncü sıraya yerleşti. Yine Ekonomi ve Dış Politika Araştırmalar Merkezi ile Deloitte Türkiye tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen ve 2009 yılında yayımlanan “Türkiye İçin Bir Rekabet Endeksi” çalışmasında da 81 il arasında Eskişehir rekabet endeksi sıralamasına göre 5’inci sırada yer aldı. Aynı araştırmanın İnsani Sermaye Gücü alt başlığında ise kentimiz 2’nci oldu. Eskişehir yüzde 88’lik şehirleşme oranı ile öne çıkıyor. Eskişehir’in Türkiye’nin GSMH içindeki payı yüzde 1,2. Kişi başına düşen milli gelir ise 2009 yılı verilerine göre 9 bin 500 doların üstünde. İl ekonomisinde sektörlerin payına baktığımızda ise yüzde 60 ile hizmet sektörü ilk sırada yer alırken, bunu yüzde 30 ile sanayi sektörü ve yüzde 10 ile tarım sektörü izliyor.

Eskişehir’in lokomotif sektörleri ve bu sektörlerde gösterdiği performanstan bahseder misiniz? Son yıllarda il ekonomisinde yeni açılımlar oldu mu?

Eskişehir’in bir asrı aşan sanayi geçmişine baktığımızda, ilk önceleri gıda sanayi ile taş ve toprağa dayalı sanayilerin gelişimi ile başlayan sanayi hareketi, daha sonra metal ve makine sanayi ile ilerleme kaydettiğini görüyoruz. 1973 yılında Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulması ve Arçelik Buzdolabı İşletmesi’nin faaliyete geçmesiyle birlikte metal sanayi ve plastik ürünler sanayi hızla gelişme gösterdi. 1894 yılında il önce Cer Atölyesi olarak kurulan, şimdiki adıyla Tülomsaş’ın gelişmesiyle başlayan döküm, motor ve makine sanayinde gelişme gösterdi, daha sonra Ford Otomotiv fabrikasının hizmete girmesiyle bu sektörde daha da ilerledi. Bu gelişmelere paralel olarak 1926 yılında Hava İkmal Bakım Merkezi’nin kurulmasıyla başlayan havacılık sanayindeki gelişme, özellikle 1985 yıllında Tusaş Uçak Motor Fabrikası’nın kurulmasıyla hızlı bir gelişme trendine girdi. Bugün Eskişehir Sanayi Odası’nın (ESO) üye profiline baktığımızda, toplam 594 üyenin tüm sektörlerde dengeli bir şekilde dağıldığını görüyoruz. Halen ESO üyelerinden firma sayısı bakımından yüzde 36’sı, ciro bakımından yüzde 56’sı metal eşya ve makine imalat sanayinde faaliyet gösteriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz