Antalya dönüşümü bekliyor

Yeniden inşa edilen binalar, konutlar ve rezidanslar turizmin başkenti Antalya'ya daha modern bir şehir görüntüsü kazandıracak.

28.03.2014 16:21:300
Paylaş Tweet Paylaş
Antalya dönüşümü bekliyor
Kentte 1999 öncesinde yapılmış 40 bin riskli binanın olduğu tahmin ediliyor. Dönüşümle birlikte yetersiz ve çürük binalar yıkılacak. Yeniden inşa edilen binalar, konutlar ve rezidanslar turizmin başkenti Antalya'ya daha modern bir şehir görüntüsü kazandıracak.

Bu kapsamda kentin kuzeyindeki gecekondu bölgeleri, kent merkezindeki çekirdek mahalleler inşaat şirketlerinin dikkatini çekiyor. Yılda 1 1 milyon turistin geldiği, Türkiye'nin vitrini Antalya acilen dönüşümü bekliyor. Kentsel dönüşüm yasası Van’da yaşanan büyük depremin ardından hızlandırılarak 5 Ekim 2012’de 6306 sayılı kanunla yasalaştı.

Dönüşüm 35 ilde, 6 bin 500 binada yıkımla başladı. Bunların 150 tanesi kamu binası. Yıkımı süren bu binaların içinde karargah, hizmet binası, ilköğretim okulu, devlet ve kadın doğum hastanesi, sağlık ocağı ve lojmanlar da bulunuyor. Dönüşümde ilk yıkımlar İstanbul, Ankara, Aydın, Ağrı, Denizli, Van ve diğer 29 ilde yapılacak.

Antalya ise yasayla birlikte 4’üncü derece deprem bölgesi statüsünden 2’nci derece statüye yükseldi. Yeniden inşa edilen binalar, konutlar ve rezidanslar turizmin başkenti Antalya’ya daha modern bir şehir görüntüsü de kazandıracak.

Bu kapsamda kentin kuzeyindeki gecekondu bölgeleri, kent merkezindeki çekirdek mahalleler inşaat şirketlerinin dikkatini çekiyor. Yılda 11 milyon turistin geldiği bir kent için, kentin görüntüsü, yaşam alanları önemli. Antalya bu konuda Türkiye’nin vitrini.

Ancak her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği, Türkiye’nin vitrini sayılan Antalya kentsel dönüşümü acil olan iller arasında yer almıyor. Antalyalı kamuoyu ise Antalya’nın acilen kentsel dönüşüme ihtiyacı olduğu konusunda hem fikir. Capital, Antalyalı müteahhitler ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle Antalya’da kentsel dönüşümü sorguladı.~

MÜTEAHİTLERİN İŞİ ARTACAK
Turizmin başkenti Antalya, kentsel dönüşümde TOKİ projeleri kapsamı dışında tutuldu. Samut Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Samut, bu durumun müteahhitlerin işini artıracağını belirtiyor. “Böylece daha çağdaş çizgide Avrupai projelerin yapılacağını tahmin ediyorum” diyor. Kentsel dönüşümle birlikte riskli binaların tamamen ortadan kalkacağını ifade eden Samut şöyle devam ediyor: “Yıllar önce yapılan köhne binalar, depremle yaşayan ülkemizde adeta bir tabut.

Yasa henüz yeni. Önümüzdeki birkaç yıl içinde bölgemizde ve özellikle kentsel dönüşüm kapsamındaki bölgelerde mimari yapının değişeceğini tahmin ediyorum. Antalya 4’üncü derece deprem bölgesi statüsünden 2’nci derece statüye yükseldi. Yeniden inşa edilen binalar, konutlar ve rezidanslar turizmin başkenti

Antalya’ya daha modern bir şehir görüntüsü de kazandıracak.” Antalya’nın kuzeyindeki gecekondu bölgeleriyle kent merkezindeki çekirdek mahallelerin bu kapsamda inşaat şirketlerinin dikkatini çektiğini ifade eden Samut, “Müteahhitlerin işi çok artacak” diyor.

40 BiN RiSKLi BiNA
Antalya’da Kepez ve Santral mahallelerinde 330 bin metrekarelik alanın, Muratpaşa ilçesinde Yüksekalan Mahallesinde ise 410 bin metrekarelik alanın dönüştürüleceği hesaplanıyor. Riskli bina sayısının 40 bin olduğu tahmin ediliyor. Bunlara rağmen ilde henüz başlayan bir yıkım çalışması yok.

Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği, Kentsel Dönüşüm Yasası kapsamında 1999 yılı öncesi binalara ilişkin güçlendirme ya da yıkılıp yeniden yapımına ilişkin Antalya'da belediyelerin hiçbir çalışması olmamasına tepki gösteriyor. Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Deniz Karataş, “Antalya’nın 2’nci statüde olması dönüşümde gecikmenin gerekçesi olamaz Çünkü bir insanın bile hayatı başka hiçbir şeyle kıyaslanamaz. ~
Bu projede yapının maksimum 6,5 şiddetindeki depreme olan direnci baz alınıyor. Kısa süre içinde Antalya’da harekete geçilmesi şart” diye konuşuyor. Karataş bu zorunluluğu Antalya’da bulunan 120 bin yapı stoğunun 80 bininin yapı denetim yasası öncesi yapılmış eski teknolojili denetimsiz yapılar olmasına bağlıyor.

Kentsel dönüşümü belediyelerin başlatması gerektiğini belirten Karataş, riskli binaların tespiti, güçlendirme mi yoksa yıkılıp yeniden yapım mı gerektiği konusunda bakanlığa sunulan hiçbir proje olmadığını belirtiyor.

POTANSİYELİ BÜYÜK
Antalya’da yıkılacak 80 bin bina olduğu tahmin ediliyor. Bu rakam müteahhitler için var olan büyük potansiyeli gözler önüne seriyor. Antalyalı müteahhitlerden HDİ İnşaatın sahibi Hanefi Demir de “Potansiyel büyük” diye konuşuyor. Antalya’da yürütülen çalışmaların genellikle kenar mahallelerin imara açılmasıyla gerçekleştiğini iddia eden Demir, şöyle devam ediyor: “Kentin ana merkezinde eski mahallelerde ömrünü doldurmuş birçok bina var.

Bu binalarla ilgili belediyeler tarafından bize yansıyan bir çalışma olmadı. Bir an önce bu binaların yıkılması ve aynı acıların yaşanmaması için acilen uygulamaya geçilmesi gerekiyor. Kentsel dönüşümle bütün kentlerde olduğu gibi Antalya’da da gecekondu usulü imarsız yapılmış, çarpık yapılaşmalardan arındırılma olursa il daha modern bir kent olur. Özelikle şehir merkezinde ömrünü bitirmiş binaların yerine yeni modern binalar inşa edilecek.”

Antalya’da çarpık kentleşmeye dikkat çeken Demir, özellikle eski yerleşim yerlerinin bulunduğu bölgelerde yeni imar çalışmasının şart olduğunu belirtiyor. Demir, yeni imar çalışmasıyla çarpık kentleşmenin giderilebileceğine dikkat çekiyor.~
Şu sıralar Antalya’nın en eski yerleşim yerlerinden Üçgen Mahallesi’nde 52 yıllık bir binayı yıktıklarını belirten Demir, “Yerine yeni bir bina yapmaktayız. Dört ve iki bloklu 30 yıllık binalara da yıkıp daha modern binalar yapmak için teklifler verdik” diye devam ediyor.

Musa Koçak Antalya Muratpaşa İlçesi Müteahhitler Derneği Başkanı
“ANTALYA’YA GÜNDÜZKONDU KİRLİLİĞİ HAKİM”
YÜZDE 60’I YIKILACAK

Antalya'nın yüzde 60'ı kentsel dönüşümle yeni imar kimliğini kazanacak. Şehre vizyon katacak planlar yapılması gerekir. Dünya şehri olan Antalya'ya mevcut imar ve yapılaşma yakışmıyor. Yollarımız dar, binalarda otopark yok, yeşil alan ve kaldırım yok. iki katlı bir binanın yanında 15 katlı bir bina görebiliyoruz.

VİZYON EKSİK
Antalya'da gecekondu yerine “gündüzkondu” adını verebileceğimiz bir imar kirliliği söz konusu. Ülkemizin genelinde olduğu gibi Antalya'da siyasi çıkar için şehrin geleceğine ve ülke ekonomisine zarar veriliyor. Hiçbir siyasi ve büyükşehir belediyesi şehre vizyon katacak konuları halka anlatmaya çalışmıyor.

RİSKLİ BÖLGELER
Bahçeli, Sedir, Soğuksu, Üçgen, Doğu Garajı, Balbey, Dutlubahçe, Yıldız, Memurevleri gibi birçok mahallede 2000 öncesi yapılan binalar var. Buraların yüzde 80'inde deprem halinde taş üstünde taş kalmaz. Ülkenin ve Antalya'nın geleceği için birileri elini taşın altına koymalı. Bizler müteahhit olarak Antalya adına yapılacak güzel olan hiçbir şeye karşı çıkmayız.~
Hüseyin Samut Samut Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı
“MİMARİ YAPI DEĞİŞECEK”
YASA YENİ

Yıllar önce yapılan köhne binalar, depremle yaşayan ülkemizde adeta bir tabut. Antalya, TOKİ Projeleri kapsamı dışında tutuldu. Yasa henüz yeni. Önümüzdeki birkaç yıl içinde bölgemizde ve özellikle kentsel dönüşüm kapsamındaki bölgelerde mimari yapının değişeceğini tahmin ediyorum.

KENTİN KUZEYİ
Yılda 1 1 milyon dünya vatandaşının geldiği bir kent için, kentin görüntüsü, yaşam alanları önemli. Antalya bu konuda Türkiye'nin vitrini. Kentsel dönüşümle birlikte deprem riskindeki binalar ortadan kalkmış olacak. Antalya 4'üncü derece deprem bölgesi statüsünden 2'nci derece statüye yükseldi. Kentin kuzeyindeki gecekondu bölgeler inşaat şirketlerinin dikkatini çekiyor.

DÖNÜŞÜMLE İLGİLENEBİLİRİZ
Şirketimiz 20'nci yılına yaklaştı ve bugüne kadar lüks rezidans ve konut projeleri yaptı. Kentsel dönüşümle şu an ilgilenmiyoruz. Ama bu bölgeye, gelen teklife ve uygulanacak projeye göre değişebilir. Samut Yatırım 40'a yakın projeye imza attı. 3 bine yakın yaşam alanını tamamladık. 2013'te otel ve önümüzdeki 5 yıl içindeki projeksiyonda AVM, 7 yıldızlı otel ve lüks villa projelerimiz var.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz