Antalya ekonomisi turizmden ibaret değil

Antalya, turizm başkenti unvanının yanına sanayi yatırımlarıyla başka unvanlarda eklemek istiyor.

1.10.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Antalya ekonomisi turizmden ibaret değil

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Osman Budak, "2010 yılında birliklerimiz tarafından 1,1 milyar dolar ihracat gerçekleştirildi. Birliklerimiz dışında yapılan ihracatın da en az 200 milyon dolar olduğunu tahmin ediyoruz" diyor.ürkiye ekonomisi içinde 7'nci büyük il olan Antalya, turizme dayalı ekonomisini bir adım öteye götürmek istiyor. Kendini yenileyen girişimci işadamlarıyla 2000'li yılların başından bu yana turizmden sanayiye birçok alanda yeni yatırımlara kapısını açan şehir, sanayi yatırımlarıyla Türkiye'nin ihracat verileri içindeki yerini güçlendirmeyi hedefliyor. Antalya son 10 yılda Türkiye turizmindeki yerini korudu ve sağlamlaştırdı. Turist sayısındaki payı, rakamlara yansımayan iç hat girişleri ve İran pazarı dikkate alındığında yüzde 40'a yaklaşıyor. Turizm geliri nedeniyle Türkiye'nin en önemli net ihracatçı ili olan şehir, turizme bağlı gelişen sektörleriyle kısa sürede Türkiye'nin ilk 5'inde yer alacağa benziyor. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Osman Budak, şehrin sadece turizmle anılmasının yanlışlığının altını çiziyor ve "Antalya yabancı ülke vatandaşlarına satılan 40 bin kadar konut ve arsa satışıyla birinci sırada yer alıyor" diyor. Antalya tarımda da 5 milyar TL üzerinde katma değerle birinci il konumunda. Yaş meyve sebze ihracatı, AB pazarı neredeyse kapalı olmasına rağmen yarım milyar doları aşmış durumda. En büyük ihracatçı il olarak çok büyük bir potansiyele sahip olan Antalya, kesme çiçek ihracatındaysa birinci sırada. Buradan bakıldığında şehri sadece "bacasız sanayi"nin merkezi olarak adlandırmak haksızlık olacak. Çetin Osman Budak, "2010 yılında birliklerimiz tarafından 1,1 milyar dolar ihracat gerçekleştirildi. Birliklerimiz dışında yapılan ihracatın da en az 200 milyon dolar olduğunu tahmin ediyoruz. Bu ihracatın yarısı yaş meyve ve sebze, dörtte biri domatesten geliyor. Sanayi ihracatımız tekstil, madencilik, mermer, plastik ve ağaç mamullerinden oluşuyor. İhracat pazarlarımız turizm pazarlarımızla aynı; Rusya ve Almanya. Bunun dışında son yıllarda yurtdışındaki inşaat işleri, ihracatımızı Ortadoğu ülkelerine yönlendirdi" diyor. ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Osman Budak sorularımızı şöyle yanıtladı:

Antalya'nın sanayi ve ekonomisine yön verecek, şehre yeni bir açılım kazandıracak en önemli projeleri bizimle paylaşır mısınız?
- Antalya'nın gündeminde bazı konular hiç değişmiyor. Turist sayısında ve nüfustaki hızlı artış karşısında altyapı eksikliği her zaman en önemli sorun olmaya devam ediyor. Ulaşım, kültür altyapısı eksikliği, çevreyolu ve kent içi ulaşım altyapısının çok yetersiz olması, kongre ve kültür saraylarının, her alan ve her ölçekte spor tesislerinin eksikliği, tarihi eserlerin bakımsızlığı, kentsel dönüşüm ihtiyacı, ticaretin mekansal ve fonksiyonel planlamasının olmaması olumsuzluk olarak gündemimizde. Aslında bu sorunları basit şekilde tesis yokluğu olarak değerlendiremeyiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz