Bir kuruş harcamadan kentsel dönüşüm mümkün

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "İzmir kentsel dönüşüme ne kadar hazır?" araştırmamızla ilgili şunları söyledi...

1.10.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Bir kuruş harcamadan kentsel dönüşüm mümkün
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, öncelikli hedeflerinin insan odaklı kentsel dönüşüm olduğunu belirterek, "İnsanı insan yapan değerlerin olmadığı bir kent, cansız bina yığınlarından başka bir şey değildir. Kent dönüşüm projeleri, kent mezarlıkları da yaratabilir" diyor. İzmir'de 47 bin dönüm alanın, yani kentin yüzde 45'inin kentsel dönüşüme ihtiyacı olduğunu söyleyen Başkan Kocaoğlu, Capital'in "İzmir kentsel dönüşüme ne kadar hazır?" araştırmasıyla ilgili soruları cevaplandırırken şunları söyledi: Öncelik vatandaşı yerinden oynatmamak, mağdur etmemek olmalı. Binanın durumunun yanı sıra, işin sosyal ve kültürel boyutunu asla göz ardı etmemeliyiz. Biz planlı ve programlı bir şekilde; kentini, insanını bilerek, kimin nerede yaşayabileceğini, toplumla nasıl bağ kuracağını, yaşamlarını nasıl geliştirip iyileştireceğini, yaşam standartlarını nasıl arttırarak sürdüreceğini bilerek kentsel dönüşüm projeleri uyguluyoruz. Ve tüm bunları kendi imkanlarımızla yapıyoruz."

YEREL-MERKEZİ YÖNETİM EL ELE

Büyükşehir’e düşen görevin tehlikeli bölgeleri kendi gücüyle dönüştürmek olduğunu söyleyen başkan Kocaoğlu şunları söylüyor: “Geri kalan bölgelerde ise İzmir Büyükşehir Belediyesi koordinatörlüğünde hem müteahhitle, hem ev sahibi ile muhatap olarak çalışmayı sürdürmek sağlıklı olur. Bu şekilde herhangi bir problem yaşanmayacağına inanıyoruz. Biz en büyük deneyimi Kadifekale’de yaşadık. Kimsenin burnu kanamadan, hiçbir şikayet gelmeden bu büyük projeyi gerçekleştirdik. Bu deneyim ışığında, bundan sonra daha kolay ve hızlı yürüyebileceğiz. Yerel yönetim olarak biz bir taraftan, merkezi yönetim de bir taraftan başlarsa, inanıyorum ki kenti hep birlikte ayağa kaldırırız."

CENNET ÇEŞME YÖNETİME HAZIR

Büyükşehir’in hazırladığı projelerde dönüşüme en hazır bölgenin Cennetçeşme olduğunu söyleyen Başkan Kocaoğlu şu öneride bulunuyor: “Bakanlar Kurulu’nda bekleyen kent dönüşüm alanlarımızın acilen onaylanması gerekiyor. 4700 hektar yani 47 bin dönüm kent dönüşüm alanından, yani kentin yüzde 45’inden bahsediyoruz. Oysa burada halen çalıştığımız 420 hektar alan var. Bakanlık ve TOKİ de gelsin, daha 43 bin dönüm var. Onlar da bir yerinden başlasın, ama en azından proje aşamasında, bu kenti en iyi tanıyan, sabahlara kadar 24 saat planlarını yapmış, her kilometrekaresine kadar ne yapılacağını bilen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ve ekibinin birikiminden faydalanması gerek."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz