Büyük ilgi

Bursa, Uludağ ile kış turizminin ana merkezlerinden biri.

1.06.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Büyük ilgi
Ancak kentin tarihi ve doğal zenginlikleri de var. Bu zenginliklerini tanıtmak için çalışmalara başlayan kent, 2013'te Arap turistlerin ana destinasyonları arasına girmeyi başardı. Turizm potansiyeliyle yeni yatırımları da çekmeyi başaran Bursa, yatak kapasitesini yeni yatırımlarla 2 yıl içinde 10 bine taşımaya hazırlanıyor.urizm sektöründe Türkiye’nin son yıllarda yakaladığı başarıda şüphesiz destinasyon çeşitliliğinde yaşanan artışın da büyük bir payı vardır. Artık deniz, kum güneş tatili için Antalya’ya giden turistlere karşılık tarih ve kültür turları için İstanbul ön plana çıkarken peribacalarıyla Kapadokya yöresi de önemli bir merkez haline geldi. Tabii bir de kış turizmi var. Erzurum ve Kayseri’nin kayak turizminde kendini gösterme çabaları sürürken Uludağ, bu alanda ilk akla gelen destinasyonlardan biri olmaya devam ediyor.

Uludağ’a ev sahipliği yapan Bursa ise artık sadece kış turizmi değil, tarihi ve doğal zenginlikleriyle de ilgi çekmek için çalışmalarını sürdürüyor. Tanıtım çalışmalarını sürdüren kent, bu yıl Arap turistlerin ana destinasyonu olmayı başardı. Suudi Arabistan, Kuveyt gibi Arap ülkelerinin seyahat acentelerinin sundukları destinasyonlar içinde 2003’te yer almayı başaran Bursa’ya, önümüzdeki yıllarda gelen ziyaretçi sayısında önemli artış bekleniyor.

KAPASİTESİ 10 BİNE ÇIKACAK
Turizm potansiyeliyle yeni yatırımları da çeken Bursa, Uludağ hariç mevcutta 8 bin olan yatak kapasitesini yeni yatırımlarla iki yıl içinde 10 bine taşımayı planlıyor.

Yılda 2 milyona yakın turist ağırlayan Bursa’da, özellikle kent merkezinde hayata geçmeyi bekleyen yeni yatırımlarla önemli gelişmeler yaşanacağını kaydeden Güney Marmara Turizm ve Otel İşletmecileri Birliği (GÜMTOB) Başkanı Haluk Beceren, şöyle konuşuyor:

“Son 3 yıldır turizm sektörü açısından Bursa, durağan bir yapı sergilerken bu yıl önemli bir gelişme oldu ve Arap turistler önemli bir hareket kattı. Geceleme sayısı arttı” diye konuşuyor. Bursa’nın ulaşım imkanlarına yapılan yatırımların da yerli turist sayısını artırabileceğini belirten Beceren, değerlendirmesinde şunlara dikkat çekiyor:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz