Çanakkale 100’üncü yılı projelerle karşılıyor

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO), sportif, kültürel ve sanatsal projeler geliştiriyor.

1.03.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Çanakkale 100’üncü yılı projelerle karşılıyor

Türk ve dünya tarihi için önemli sonuçlar doğuran ve karşılıklı kahramanlık hikayeleriyle bezeli Çanakkale Savaşları'nın 100'üncü yılına yaklaşırken, kentteki diğer STK'ları ve Valiliği yanına alan Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO), sportif, kültürel ve sanatsal projeler geliştiriyor. 2015 yılı etkinliklerine Çanakkale'nin bütün kurumlarının farklı proje ve etkinliklerle katılımı Çanakkale'nin bir dünya kenti olma hedefine büyük katkı

ÇANAKKALE’NİN GÜCÜ YARIŞMASI

Çanakkale’de savaşmış uluslardan gelecek katılımcıların, atalarının bu topraklarda verdikleri mücadeleye birebir tanık olmaları için Çanakkale ruhunun yaşayarak öğrenilmesine ve anlaşılmasına hizmet edecek uluslararası bir yarışma formatı uygulamaya alınıyor. 1915 yılının acımasız savaş meydanı Çanakkale, artık sporcuların ‘er meydanı’ olacak. Dedelerinin cesaretle savaştığı yerde, torunlar centilmence karşılaşıyor. Kanlı siperlerde başlayan tanışıklık, şimdi yarışa dönüşüyor. Dik yamaçlar, derin vadiler, dar tüneller, karanlık siperler, öldürücü tırmanma duvarları ve keskin dikenli teller... Dünyaca ünlü Tough Guy outdoor yarışma formatı, Çanakkale’nin muhteşem doğası ve tarihiyle birleşerek Türk ve dünya televizyonlarında yayımlanmaya başlayacak. Rekabetle dostluğun bir arada yaşanacağı bu ortamda, top ve tüfek seslerinin yerini heyecanlı gençlerin kalp atışları alacak. Yarışma heyecanının uluslararası çerçevede ses getirmesiyle de Çanakkale’nin haklı gururu ve barışın önemi uluslararası düzeyde vurgulanmış olacak. Bu proje için çalışmalar bütün hızıyla devam ediyor.

SU PERDESİ İLE TARİH BOĞAZDA CANLANACAK
Çanakkale Boğazı 1915 yılında dönemin en güçlü donanmalarının kuşatmasına sahne oldu. Dünyanın uzak ülkelerinden gelen binlerce gencin Çanakkale’de yaşadıkları, birçok ülkenin tarihinde yeni bir sayfanın açılmasını sağladı. 1915 yılında Çanakkale’de yaşananlar sadece ülkemizde değil, dünyada da kalıcı izler bıraktı. 2015 yılı Çanakkale zaferinin 100’üncü yıldönümüne denk geliyor. Çanakkale TSO, zaferin 100’üncü yıldönümünü.Çanakkale’nin tanıtımı için ulusal ve uluslararası platformda kalıcı kazanımlara vesile olabilecek tarihi bir atılım noktası olarak değerlendirmek amacıyla bir proje geliştirdi. Çanakkale Boğazı’nda yaşanan acıları, Çanakkale maviliklerinden doğan evrensel değerleri, boğazın sularıyla yapılacak benzersiz bir görsellikle bütün dünyaya sunmaya hazırlanıyor. 2015 yılında Çanakkale Boğazı’nın ortasında o günlerin tarihi, Çanakkale sularından oluşturulacak su perdesi gösterisiyle canlandırılacak. Bu amaçla su perdesi gösterimi konusunda uzman kuruluşlarla gerekli çalışmalar başlatıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz