Çandarlı hayali gerçek oluyor

İzmir Deniz Ticaret Odası Başkanı Geza Dologh, yıllardır bir hayal olarak kalan Çandarlı Limanı'nın pratiğe geçmek üzere olduğunu belirtiyor.

1.03.2010 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Çandarlı hayali gerçek oluyor


Peki bundan sonra ne olacak?
- Burada amaç üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek. Bu ihaleyi dünyada bu alandaki en büyük iki firmadan biri olan uluslar arası bir şirket kazanıyor ve siz 27 ay sonra onlara dönüp tamam diyorsunuz. Ama bu süreçte dünyanın şartları değişti. İzmir ve Türkiye çok şey kaybetti. Bize göre süreç devam edebilir, tekrar ihaleye çıkılabilir. Biz özelleştirmeden yanayız. Çünkü devletin sadece eğitim, sağlık ve güvenlik alanında olması gerektiğine inanıyoruz. Dava ise özelleştirme yapılmasın diye açıldı. Öncelikle Özelleştirme Yasası değişmeli. Özelleştirme kararı verildikten sonra itiraz hakkı belli bir süre için geçerli olmalı. İhale yapılmadan önce tüm problemlerin açıkça ortaya konması ve itirazı olanların gürüşlerini bu süre içinde açıklaması gerekir. İhaleye daha sonra çıkılması doğru olur. İhale yapıldıktan sonra özüne itiraz olmaması lazım.

İhale tekrar gündeme gelecek mi?

İhale tekrar olur, niye olmasın ama o günün konjonktürüne göre verilmiş rakam tekrar bulunur mu bilmem. Bence dünya ekonomisindeki gelişmelerden sonra daha düşük kalır. Ancak olaya şöyle bakmak lazım. İzmir Türkiye'nin en büyük ihracat konteyner limanı. Ama bugün ticari gemiler, konteyner gemileri İzmir açıklarında sıra bekliyor. Bir konteyner gemisinin kirası, geminin büyüklüğüne göre günlük 10-30 bin dolar arasında değişiyor. Gemilerin açıkta beklemesi armatörlere zarar yazıyor. Armatör de bu parayı cebinden ödemiyor tabi, bir yerden çıkarıyor. Dolayısıyla yine üreticiler, ihracatçılar daha fazla nakliye gideri ödemek durumunda kalıyor.
Buna karşılık Aliağa tarafındaki Nemrut Körfezi'nde yeni liman işletmeleri açılıyor. Bunlardan ikisi hizmete girdi. Biri Akdeniz Kimya'nın sahibi olduğu Nemport, diğeri de TCE-EGE adlı İspanyol ortaklı terminal. Bu bölgede bir gelişme yaşanacak.

İzmirin dünya çapında bir liman olması için neler yapılmalı?
- İzmir aslında dünyada bilinen en eski 3 limandan biri. Bu limanlardan biri New York, biri Marsilya, biri de İzmir. Bu 3 şehrin ortak özelliği önce limanların kurulması, arkasından etrafında şehirleşme olması.Yani İzmir liman olduğu için var. Limansız İzmir bir şehir olmaz. Peki bu nasıl geliştirilir? Tabi ki özelleştirme ile geliştirilebilir. Alsancak Limanı özelleştirilmeli ve teknolojik açıdan yenilenmeli. Kapasitesi arttırılmalı. Aslında Alsancak Limanı'nm hinterlandı sadece İzmir'le sınırlı değil. Aydın, Denizli, Afyon, Uşak gibi illerin de ürenleri buradan ihraç ediliyor. Hatta Malatya'nın kayısısı bile buradan gidiyor. İzmir'deki bir diğer gelişme de yıllardır bir hayal olarak kalan Çandarlı limanının pratiğe geçmek üzere olması. İzmir'in bir aktarma limanı olması güç ama 100 km ötedeki Çandarlı, pekala bir aktarma limanı olabilir. Yakında Ulaştırma Bakanlığı tarafından dalga kıran ihalesi yapılacak. Alsancak Limanı'na alternatif değil, çünkü hem 100 km ötede, hem de tüm Ege'ye hitap eden büyük bir aktarma limanı olarak inşa edilecek. Çandarlı Alsancak'm alternatifi değil çünkü taşımacılıkta genel bir kaide var. Deniz taşımacılığının maliyete etkisi 1 ise demiryolunun 3, karayolunun 7, havayolunun ise 22. Yani demiryolu deniz yolundan 3 misli pahalı.

Türkiye'de ihracatın ne kadarı deniz yoluyla yapılıyor?
- Türkiye'de ihracatın yüzde 98'ü, ithalatın yüzde 89'u deniz üzerinden yapılıyor. Sanıldığının aksine deniz yolu kullanılıyor yani. Bu rakamları arttırmak için Türkiye'nin ihracat kapasitesinin arttırılması gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz