Denizli bölgenin yıldızı olacak

Bugüne kadar hep tekstildeki gücüyle ön planda olan Denizli, sanayide tam bir çeşitlenmeye gitti.

1 TEMMUZ, 20120
Paylaş Tweet Paylaş
Denizli bölgenin yıldızı olacak
denizliDenizli, 2023 yılında başta tekstil olmak üzere, doğal taş, enerji, turizm ve sağlık sektörlerinde daha büyük atılımlar gerçekleştirmeyi istiyor. Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeciler, "Geleceğin yükselen sektörleri akıllı tekstil, çeşitlendirilmiş turizm, sağlık ve eğitim gibi inovatif ve bilgiye dayalı iş kolları olacak Kentimiz bu alanlarda önemli adımlar atmaya hazır" diyor. Denizli tam bir sanayi kenti. Türkiye ekonomisinde ihracattaki rolü ile öne çıkıyor. Türkiye’den ihraç edilen her 10 havlu ve bornozdan 7’si Denizli’de üretiliyor. Bu konuda Denizli sadece yurtiçinde deği dünya çapında şöhret sahibi, Dünyanın en büyük otel zincirlerinin önemli bir kısmında Denizli havlu ve bornozları kullanılıyor. Her ne kadar Denizli denince akla ilk olarak tekstil ve konfeksiyon sektörü gelse de, kablo ve mermer-traverteni de diğer ana sektörler arasında önemli bir konumda. Dünyanın birçok ülkesine, Denizli’nin ürettiği ve yüksek kalite düzeyini yakalamış kablolar ihraç ediliyor. Tra-verten de Denizli için oldukça önemli ve özel biri ürün. Dünya traverten rezervlerinin yandan fazlası Türkiye’de bulunurken, Türkiye traverten rezervlerinin üçte ikilik bir bölümü Denizli havzasından çıkarılıyor. Sanayideki gücünün yanında Denizli il olarak da gelişmiş bir yapıya sahip. Şehir eğitim düzeyi ve sosyal imkanların geniş bir yelpazeye yayılmış olması ile gelişmişlik düzeyi sıralamasında Türkiye’nin ilk 10 ili arasında yer alıyor.

İHRACAT 3 MİLYAR DOLARI AŞACAK
İhracatta güçlü bir konumu olan Denizli, son dönemde bu gücünü daha da pekiştiriyor. Denizli’de ihracat artışı devam ediyor. 2011 yılında il ihracatı bir önceki yıla göre yüzde 25’lik artışla 2,8 milyar dolara çıktı. Ancak Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci bu rakamın çok daha yüksek olduğunu belirtiyor. “Bizim üyelerimiz arasında gerçekleştirdiğimiz sorgulama sonucunda Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin açıkladığı bu rakam aslında 3,1 milyar dolara ulaşıyor. Bu görüntü ile Denizli, 2008-2009 global krizi dönemi 1,7 milyar dolara kadar gerileyen ihracatını 2010’da yakaladığı ivmeyi sürdürerek kriz öncesi rakamların üzerine taşımış oldu” diyor.
İhracata dayalı il ekonomisinin uluslararası piyasalardaki gelişmelere çok duyarlı olduğunu belirten Denizli Ticaret Odası Başkanı Necdet Özer, “Dolayısıyla da dünyada yaşanan dış pazarlar üzerindeki baskı. Denizli ekonomisini doğrudan etkiliyor. 2011 yılında yüzde 25 oranındaki ihracat artışı, pazarlarımızın çeşitliliğine bağlı olarak yaşandı. Çin’den, ABD’ye kadar tüm fuarlar ve pazarlarda çalışılarak bu artış sağlandı” diye açıklıyor.
Özer 2012 yılında ise ihracat hacminin 3 milyar dolan aşmasını bekliyor.

2023 YOLCULUĞU
Cumhuriyetin 100. yılı olan 2023 yılında 500 milyar dolarlık ülke ihracat hedefine, Denizli 15 milyar doları aşan bir rakamla katkı sağlamayı amaçlıyor. Bu hedefe de alternatif sektör ve pazarların yanı sıra hükümet ve sivil toplum kuruluşları işbirliği ile ulaşmayı planlıyor. Sanayisini çeşitlendirmeyi başaran Denizli, 2023 yılında başta tekstil olmak üzere, doğal taş, enerji, turizm ve sağlık sektörlerinde daha büyük atılımlar gerçekleştirmeyi istiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.