"Dünyaca ünlü şirketler Bilişim Vadisi'nde yatırım yapacak"

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, özel ekimizin sorularını yanıtladı.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Dünyaca ünlü şirketler Bilişim Vadisi'nde yatırım yapacak
Kocaeli'nin 2012 yılı ihracat rakamının 2011 yılına göre bir miktar artış göstererek 15 milyar dolar rakamını zorlayacağını belirten Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, önümüzdeki dönemde şehrin teknoloji yatırımlarına yöneleceğinin sinyalini verdi. Nihat Ergün, "Yabancı yatırımcılarla sık sık görüşüyoruz, onlara Türkiye'nin imkanlarını ve teşvik sistemini anlatıyoruz. Bilişim Vadisi'ne dünyaca ünlü bilişim devleri yatırım yapacak" diyor. Kocaeli, Türkiye’nin en küçük illerinden biri olmasına rağmen en çok ihracat yapan 2’nci şehri konumunda yer alıyor. İmalat sanayine yaptığı yüzde 13'lük katkı ile İstanbul'dan sonra gelen Kocaeli, rotasını teknolojik yatırımlara çevirdi. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Kocaeli ekonomisinin rotasının ileri teknolojili ve yüksek katma değerli ürünler olduğunu aktarıyor. Gerek yeni teşvik kanunu gerekse bakanlığın bu amaca yönelik stratejiler oluşturduğunu ifade ediyor, Nihat Ergün, “Tübitak ve KOSGEB’in Ar-Ge teşvikleri ileri teknoloji barındıran ürünlerin üretilmesi için oluşturuldu, 5-10 yıl içerisinde Kocaeli’nin daha nitelikli yatırımlara ev sahipliği yaparak daha yüksek üretim ve ihracat rakamlarına ulaşacağına inanıyorum. Bu şehir, bulunduğumuz geniş coğrafyanın sadece üretim üssü değil teknoloji üssü olmaya da aday ve bunu başaracak” diyor. Kocaeli’nin 2011 yılındaki 12,3 milyar dolarlık ihracat değeri ile Türkiye ekonomisi içerisindeki konumunun her geçen gün biraz daha arttığını vurgulayan Ergün, şehrin 2010 yılına göre ihracattaki artış oranının yüzde 30 olduğunu belirtiyor. 2012 yılı ihracat rakamının 2011 yılına göre bir miktar artış göstererek 15 milyar dolar rakamını zorlayacağını düşündüğünü ifade eden Ergün, önümüzdeki 5 yıllık süreçte Kocaeli ihracatının 30 milyar doları geçeceğine inanıyor. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, özel ekimizin sorularını şöyle yanıtladı:

Kocaeli’nin Türkiye ekonomisi açısından önemi ve ekonomimiz içindeki ağırlığı nedir? İl gelişme ve büyüme anlamında nasıl bir performans ortaya koyuyor?

- Bir ülkede yaşanan gelişmeleri ve değişimi en iyi izleyeceğimiz alan şehirlerimizin performanslarıdır. Buradan hareketle Kocaeli şehrimiz de tıpkı ülkemiz gibi son 9,5 yılda çok önemli bir gelişme süreci yaşadı. Şehrimiz eğitimden sağlığa, ulaşımdan sanayileşmeye kadar çok önemli yatırımlara ev sahipliği yaptı ve bugün geldiğimiz noktada bir marka şehir olmayı başardı. Avrupa'yı Anadolu üzerinden Ortadoğu'ya bağlayan geçiş koridorunu oluşturan Kocaeli, yüzölçümü bakımından ülkemizin en küçük illerinden biri olmakla birlikte, imalat sanayimize yapmış olduğu yaklaşık yüzde 13'lük katkı ile İstanbul'dan sonra gelen en büyük şehir konumunda. Özellikle otomotiv, makine, ana metal ve kimya gibi kritik sektörlerde yapılan üretimler dikkat çekici. Ülkemizin önemli üretim ve ihracat üslerinden biri olan Kocaeli, 2011 yılında bir önceki yıla göre ihracatını yaklaşık yüzde 30 oranında artırarak 12,3 milyar dolar ihracat rakamına ulaştı ve böylece ülkemizin en fazla ihracat yapan 2’nci şehri oldu. Kocaeli sanayisi burada da durmayacak ve çok daha yüksek katma değerli ve ileri teknolojili bir üretim yapısına geçecek. Kalkınma Bakanlığı’nca yapılan son sosyoekonomik gelişmişlik sıralamasına göre şehrimiz 4’üncü sırada yer alıyor. Üretim, ihracat ve istihdam gibi tüm rakamlar, ilin gelişme ve büyümesinin oldukça iyi durumda olduğunu ve her geçen yıl daha da iyiye doğru gittiğini işaret ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz